
Drugi dzień pobytu w Warszawie (21 stycznia) Roxanna Mînzatu, która w KE odopowiada za prawa socjalne i umiejętności, wysoką jakość miejsc pracy i gotowość, rozpoczęła od dialogu z przedstawicielami organizacji pracowników i pracodawców. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o wdrożeniu Europejskiego Filara Praw Socjalnych, miejscach pracy wysokiej jakości, rozwoju umiejętności i europejskim dialogu społecznym.
We wtorek po południu oraz środę (22 stycznia) wiceprzewodnicząca Mînzatu wzięła udział w nieformalnym spotkanie ministrów edukacji organizowanym przez polską prezydencję w Radzie UE.
Spotkanie koncentrowało się na prewencyjnym aspekcie edukacji włączającej oraz jej roli w budowaniu sprawiedliwej, silnej i spójnej Europy. Ministrowie omawiali wyzwania związane z wdrażaniem edukacji włączającej, dążąc do stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu edukacyjnego.
Sesję otworzyły Barbara Nowacka, Minister Edukacji Rzeczpospolitej Polskiej, oraz Roxana Minzatu. João Costa, Dyrektor Europejskiej Agencji ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej, przedstawił wprowadzenie do tematu prewencyjnego aspektu edukacji włączającej oraz wyzwań związanych z jej wdrażaniem.
Spotkanie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń oraz omówienia strategii na rzecz bardziej inkluzywnej i sprawiedliwej edukacji w całej Unii Europejskiej.
Popołudniowa wizyta w Sejmie zakończyła trzydniowy pobyt wiceprzewodniczącej KE w Polsce. - Rozwój umiejętności cyfrowych młodzieży jest wyzwaniem. Widzimy, że nastolatki osiągają gorsze wyniki w matematyce, a to nie pozwala nam patrzeć z optymizmem na łatwy dostęp do dobrych miejsc pracy – mówiła Roxana Mînzatu na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Posłom przedstawiła informację na temat priorytetów i planów nowej Komisji Europejskiej w obszarze polityki społecznej, zatrudnienia i edukacji.
Mînzatu przypomniała, że UE nie tworzy programów nauczania dla poszczególnych państw, ale daje im instrumenty finansowe oraz wytyczne dla konkretnych obszarów. Zapowiedziała, że pod koniec roku zostanie przedstawiony pakiet rozwiązań poświęconych zwiększaniu jakości warunków pracy i bezpieczeństwa zatrudnienia.
Wiceprzewodnicząca KE zapowiedziała, że w ciągu kilku miesięcy komisja zaproponuje nowy budżet na lata 2028-2034 i jest otwarta na propozycje państw, co do jego podziału.
Czytaj również:

Wiceprzewodnicząca wykonawcza KE Roxanna Mînzatu ogłosiła podczas pobytu w Warszawie pakiet wsparcia w wysokości 116 mln euro dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 23 stycznia 2025
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce