Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 lipca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Żywność ekologiczna: naturalnie opłacalna?

O najnowszych trendach w rolnictwie ekologicznym oraz szansach i wyzwaniach z tym związanych, o wprowadzaniu Europejskiego Zielonego Ładu i unijnej strategii „Od pola do stołu” rozmawiali uczestnicy Dialogu Obywatelskiego online z udziałem...

Żywność ekologiczna: naturalnie opłacalna?

9 lipca br. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało kolejne spotkanie z cyklu Dialogów Obywatelskich. Dyskusja z udziałem Darii Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich transmitowana była na profilach Przedstawicielstwa w mediach społecznościowych.

Uczestnicy spotkania poznali najnowsze trendy w rolnictwie europejskim i wyzwania oraz szanse związane z przechodzeniem na ekologiczny sposób produkcji żywności. Zainteresowani mogli także dowiedzieć się gdzie i jak szukać pomocy i wsparcia przy zmianie sposobu gospodarowania z konwencjonalnego na ekologiczny. Zaproszona ekspertka odpowiedziała także na liczne pytania uczestników wirtualnego spotkania.

Czym wyróżnia się żywność ekologiczna? Oprócz tego, że są to wysokiej jakości produkty bezpieczne dla zdrowia, ich produkcja na każdym etapie musi opierać się na poszanowaniu dla środowiska naturalnego. Taka produkcja wymaga ogromnej wiedzy od rolników oraz – aby uzyskać certyfikację – znajomości szczegółowych przepisów.

W tej chwili mamy do czynienia z przełomowym momentem dla rolnictwa ekologicznego, przede wszystkim dzięki nowej Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, która wprowadziła Europejski Zielony Ład oraz strategię Od pola do stołu – wyjaśniła Daria Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Silny impuls polityczny na najwyższym poziomie struktur europejskich będzie teraz przekładany na poszczególne polityki sektorowe i poszczególne propozycje legislacyjne. To nie jest już tylko rolnictwo, to także zrównoważony przemysł, mobilność, czysta energia, klimat. Wyzwania związane z klimatem nie są tu postrzegane już jako problem, ale jako potencjał do zmiany – dodała Daria Hawat.

Podczas rozmowy i dyskusji z widzami ekspertka wyjaśniła również, jak będzie przebiegał proces osiągania założenia Komisji Europejskiej, aby w 2030 roku 25% wszystkich gruntów rolnych w UE było przeznaczonych pod produkcję ekologiczną. Nie każdy kraj będzie zobligowany do osiągnięcia takiego stanu w ciągu najbliższych dziesięciu lat: dla każdego z państw będzie bezpośrednio negocjowany realny, możliwy do osiągnięcia cel.

Zapis całości spotkania, wraz z odpowiedziami na pytania publiczności, dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=h6AOx-RzVR4

Osoby zainteresowane tematem znajdą szczegółowe informacje dot. procesu certyfikacji ekologicznej w Wojewódzkich Inspektoratach Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych oraz Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Na Państwa pytania odpowie również bezpośrednio Daria Hawat pod adresem e-mail: Daria [dot] HAWATatec [dot] europa [dot] eu (Daria[dot]HAWAT[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 lipca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce