Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 września 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Z Widokiem na wybory europejskie

W poniedziałek 16 września we wrocławskim Domu Europy można było zapoznać się ze szczegółami kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego podczas spotkania „Z Widokiem na wybory europejskie”. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele...

main.jpg

Mimo, iż 80 % Polaków uważa, że głosowanie w wyborach jest obywatelskim obowiązkiem, w ostatnich wyborach samorządowych do urn wybrało się nieco ponad 40 % obywateli. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku głosowało już jedynie niecałe 25 % Polaków. Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej w kwestii frekwencji wyborczej plasuje się niestety na szarym końcu.Od czasu pierwszych europejskich wyborów ponad trzydzieści lat temu, frekwencja wyborcza w niemal wszystkich krajach członkowskich konsekwentnie spada. Nad problemem niskiej frekwencji pochylili się naukowcy, dochodząc m.in. do wniosku, iż apatia obywateli w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynika przede wszystkim z przekonania, iż ich udział w głosowaniu nie doprowadzi do żadnych zmian. W ubiegłym tygodniu ruszyła kampania informacyjna przygotowująca do wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014 pod hasłem „Tym razem jest inaczej”.

Spotkanie otworzyła kwestor w prezydium Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg, która przywołując niską frekwencję w wyborach do PE w Polsce w poprzednich latach, wyraziła dążenie Parlamentu do skutecznego dotarcia z informacją o wyborach do jak największej liczby obywateli. „Każdy głos jest na wagę złota (…) zarówno pokój jak i demokracja nie są dane raz na zawsze, trzeba je pielęgnować" apelowała posłanka Geringer de Oedenberg.

Przygotowana przez Parlament Europejski kampania będzie mieć charakter neutralny politycznie i będzie przeprowadzona według schematu wspólnego dla wszystkich krajów członkowskich przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Kampania będzie się składać z czterech etapów. Trwający obecnie pierwszy etap przy pomocy hasła przewodniego „Tym razem jest inaczej” ma zwrócić uwagę wyborców na nowe kompetencje, jakie uzyskał PE po Traktacie z Lizbony, w tym związek wyboru na przewodniczącego Komisji Europejskiej z wynikiem wyborów do PE. Logo kampanii „Działaj. Reaguj. Decyduj” ma z kolei uzmysłowić Europejczykom wpływ, jaki mają na kształt Parlamentu, a przez to na kształt całej Unii Europejskiej.Pomocą w zrozumieniu wpływu PE na życie obywateli mają być wydarzenia zorganizowane w trakcie etapu drugiego od października do lutego 2014, które będą skupione wokół najważniejszych tematów, jakimi zajmuje się PE, m.in. zatrudnienie, jakość życia, gospodarka i UE w świecie, któremu to tematowi będzie poświęcone wielkoformatowe wydarzenie w Warszawie w listopadzie 2013. Założeniem etapu trzeciego jest rozpowszechnienie informacji o dacie wyborów, które w Polsce przypadną 25 maja 2014. Ostatni, powyborczy etap będzie koncentrować się na nowym Parlamencie i wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz na inauguracji nowej Komisji.

Istotnym elementem kampanii jest kontekst ekonomiczno-społeczny, przedstawiony w filmie Humanifesto. Kampania opiera się na zasadzie kontrastów, aby uwypuklić wybory polityczne.

Szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu podkreślił wagę zaangażowania w kampanię partnerów regionalnych i lokalnych, zwłaszcza administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz mediów. W dotarciu do młodszych wyborców szczególnie dużą rolę będą odgrywać media społecznościowe, będące obecnie w centrum uwagi Parlamentu Europejskiego.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 września 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce