Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy24 lutego 2015Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Z Widokiem na współpracę rozwojową

Od ilu krajów bogatsza jest Polska? – zapytał Jan Hofmokl, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, uczestników debaty „Z Widokiem na współpracę rozwojową”. Nie ma wymówek, jesteśmy zaliczani do bogatszych reprezentantów globu, a pomaganie...

main.jpg

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zorganizowało pierwszą w tym roku debatę w ramach znanego już wrocławianom cyklu debat „Z Widokiem na Europę”.

Wśród zaproszonych do debaty gości znaleźli się: Agnieszka Skuratowicz, doradca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Komisji Europejskiej, Jan Hofmokl, Zastępca Dyrektora ds. polityki rozwojowej UE i współpracy wielostronnej z Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Kamil Wyszkowski, Krajowy Przedstawiciel UN Global Compact oraz Aleksandra Minkiewicz z Fundacji Kultury Świata. Debatę moderował Filip Marczyński, dziennikarz Radia Wrocław. Po debacie można było także zobaczyć projekcję filmów przedstawiających polskie działania na rzecz współpracy rozwojowej, a także wystawę zdjęć.

Celem dzisiejszej debaty jest rozmowa, o tym, czym jest współpraca rozwojowa oraz jak można się przyłączyć do działania. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że pomaga Unia Europejska, czyli „jacyś oni”, a przecież Unia Europejska, to ,po prostu „my” – rozpoczął debatę Filip Marczyński.Czym jest, współpraca rozwojowa? – pytała uczestników debaty Agnieszka Skuratowicz. Przez wielu pojęcie współpracy rozwojowej bywa mylone z pomocą humanitarną. Wspieranie rozwoju to nie tylko działania pomagające zapewnić ludziom z biedniejszych części świata minimum egzystencji. Rozwój, to szeroko zakrojone działania zmierzające do wyrównywania dysproporcji pomiędzy krajami wysoko rozwiniętymi, do jakich z pewnością należy zaliczyć państwa członkowskie Unii Europejskiej, a krajami, w których warunki socjalno-bytowe są niższe. Polityka rozwojowa powinna być częścią integralną polityk europejskich – dodała przedstawicielka Komisji Europejskiej. Rok 2015 ogłoszony został Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju. Jest to rok szczególnie ważny pod względem redefinicji strategii walki z ubóstwem. Zostanie ona zdefiniowana na kolejne 15 lat: Deklaracja Milenijna zostanie zastąpiona celami zrównoważonego rozwoju. Europejski Rok na Rzecz Rozwoju to także okazja, żeby rozpocząć szeroką debatę społeczną o zasadności współpracy rozwojowej, nie skupiając się tylko na kwestiach finansowych polityki rozwojowej.Oczywiście, ważnym elementem współpracy rozwojowej są kwestie finansowe i rozwój gospodarczy, który dotyczy tworzenia nowych miejsc pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu godnych warunków wynagradzania, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz poszanowania godności człowieka. Warto, jednak zwrócić uwagę, że działania na rzecz rozwoju to także, a może przede wszystkim poprawa warunków bytowych osób zamieszkujących biedniejsze rejony świata. Mowa tu o wspieraniu edukacji, systemie opieki zdrowotnej, polityki rodzinnej, demokracji, czy szeroko rozumianej pomocy społecznej. Pojęcia współpracy rozwojowej nie należy, zatem utożsamiać jedynie ze wsparciem finansowym, co podkreślał Kamil Wyszkowski, nawiązując do terminu dyplomacji ekonomicznej. Współpraca i budowanie synergii pomiędzy sektorem rządowym, organizacjami pozarządowymi z sektorem prywatnym oraz akademickim jest podstawą sukcesu polityki rozwojowej.Jan Hofmokl zaznaczył rolę poszczególnych państw członkowskich i obywateli Europy – wszystkich nas: Czy półtora miliarda złotych to dużo? – pytał przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to suma, jaką przeznacza Polska na działania wspierające wobec krajów rozwijających się, czyli siedem razy mniej, niż powinna przeznaczać.

Polska powinna wykorzystywać sukces reformy samorządowej, jesteśmy w stanie wdrażać sprawdzone już rozwiązania w krajach rozwijających się – kontynuował Jan Hofmokl.

Z drugiej strony Polska musi działać we współpracy z innymi krajami, tak, aby zapewnić odpowiednią jakość niesionej pomocy i proponować kompleksowe rozwiązania polityki rozwojowej. Warto także rozmawiać o naszych sukcesach, dodała Aleksandra Minkiewicz z Fundacji Kultury Świata. Polskie organizacje pozarządowe przede wszystkim wyróżnia to, że docierają tam, gdzie nie docierają inne organizacji, swoją aktywność skupiają na terenach poza miastowych, na rozwoju obszarów wiejskich, co sprawia, że pomoc niesiona przez polskie NGO jest wyjątkowa.A jak w praktyczny sposób się zaangażować? Istnieją liczne programy, które przyjmują wolontariuszy. Natomiast zgłaszając się na nie, warto wziąć pod uwagę, że taki wolontariat to ciężka i odpowiedzialna praca – odpowiedziała Aleksandra Minkiewicz. Warto również zaznaczyć, że pracownicy organizacji pozarządowych do wysoko wykształceni specjaliści, którzy do wyjazdu przygotowują się bardzo skrupulatnie, a większość ich pracy stanowi pracy stanowi praca biurowa, a nie, jak mogłoby się wydawać zwiedzanie egzotycznych miejsc.

Dla tych, którzy nie zdecydują się na wyjazd i pomoc bezpośrednią istnieje możliwość zaangażowania się online. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Komisji Europejskiej oraz na stronie programu EU Aid Volunteers.

Zapraszamy także do odwiedzenia oficjalnej strony Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, na której znajdziecie Państwo najświeższe informacje o planowanych wydarzeniach oraz sposoby, w jaki można się zaangażować. Natomiast na stronie internetowej Polska Pomoc znajdziecie Państwo informacje, w których krajach i w jakim zakresie angażuje się Polska.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
24 lutego 2015
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce