Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 stycznia 2013Przedstawicielstwo w Polsce

Z Widokiem na UE

W pierwszym dniu polskiej prezydencji, 1 lipca 2011 r., przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding otworzyli wspólną siedzibę regionalnego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego...

main.jpg

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding dokonali otwarcia „Domu Europy” – regionalnego przedstawicielstwa Unii Europejskiej.

To historyczny moment dla Polski - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding - bo z jednej strony to dzień, w którym Polska obejmuje prezdencję, a z drugiej to od dziś mieszkańcy Wrocławia będą mieli swój dom - Dom Europy.

Reding mówiła, że Polska wraca do serca Europy, to ważny symbol zjednoczonej Europy. Podkreślała także, że Polska dołączyła do 6 największych krajów UE, bo właśnie w tych największych krajach Komisja Europejska ma swoje biura regionalne.

Wiceprzewodnicząca KE przywoływała też słowa papieża Polaka - Jana Pawła II, który mówił kiedyś o tym, że "Europa powinna oddychać dwoma płucami", mając na myśli ponowne zjednoczenie naszego kontynentu.

Ta ulica nazywa się widok, to jest "widok na Europę" - mówiła po polsku unijna komisarz.Konieczne jest zbliżenie UE do obywateli - stwierdziła unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding - nowe biuro jest najlepszym wyrazem tego, że UE zbliża się do polskich obywateli, schodząc na szczebel lokalny. Nie mogliśmy wybrać lepszego momentu! Jestem pewna, że to biuro przyczyni się do powodzenia polskiej prezydencji. Pragnę podziękować rządowi polskiemu i władzom lokalnym za pomoc w otwarciu Domu Europy we Wrocławiu.Ustanowienie nowego przedstawicielstwa regionalnego jest wyrazem dążenia Polski do jeszcze większej aktywności w procesie integracji europejskiej. Wraz z ulokowaniem Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Domu Europy mam nadzieję na jeszcze ściślejszą współpracę między tymi instytucjami i milionami obywateli mieszkającymi w południowo-zachodniej Polsce. Biuro to z pewnością stanie się pierwszym punktem styczności z UE dla obywateli w tym regionie - mówił z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Buzek podkreślał, że teraz to Polska odpowiada za całą UE. Przekonywał, że Polska musi się starać przezwyciężyć kryzys w Grecji, w przeciwnym razie ucierpią także inne kraje w UE. Gratulował władzom Wrocławia, że biuro regionalne PE będzie się mieścić właśnie tam. Weszliśmy do grona największych państw unijnych - mówił Buzek.

Po części oficjalnej Buzek wraz z Viviane Reding przecięli symboliczną wstęgę przed siedzibą obu biur we Wrocławiu, a w powietrze pofrunęły setki balonów. Dzieci z miejscowego chóru odśpiewały "Odę do radości".

Przedstawicielstwa Komisji i biura informacyjne Parlamentu – wraz z siecią Europe Direct – służą bezpośrednio obywatelom. Udzielają one również instytucjom UE informacji z pierwszej ręki na temat sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach członkowskich.

Pracownicy nowego biura, które znajduje się niedaleko Rynku Głównego i ratusza, będą ściśle współpracowali a Parlamentem, Komisją i innymi instytucjami UE.

Przed siedzibą Domu Europy odbył się niewielki happening, przygotowany przez Komisję Europejską - było malowanie krasnali, co nawiązywało do licznych wrocławskich krasnali, które wyrastają jak grzyby po deszczu oraz unijne koło fortuny, które stało się prawdziwą atrakcją dla dzieci.Od 1 lipca na miejscu działa Punkt Informacyjny. Viviane Reding pozowała do zdjęć z jego pracownikami, fotografowała się też z dyrektor wrocławskiego Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej - Natalią Szczucką oraz z wicedyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Eweliną Jelenkowską - Luca.

Stanowisko dyrektor przedstawicielstwa regionalnego we Wrocławiu sprawuje Natalia Szczucka (na zdj. powyżej, pierwsza od lewej).

Natalia Szczucka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła ona funkcję asystenta zastępcy Wysokiego Przedstawiciela UE w Bośni i Hercegowinie. Od 2004 r. pracowała w biurze Amnesty International w Brukseli, ostatnio na stanowisku dyrektora ds. rozwoju organizacyjnego w Europie. Jej bogate doświadczenie pomoże wrocławskiemu biuru odegrać ważną rolę w dziedzinie komunikacji z obywatelami.

Dodatkowe informacje

Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, a zarazem czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczącym ponad 630 tys. mieszkańców, z czego prawie jedną piątą stanowią studenci. W związku ze swoją wielokulturową historią Wrocław nazywany jest często miastem spotkań. Wrocław będzie ogrywał ważną rolę w trakcie polskiej prezydencji.

Komisja ma przedstawicielstwa w stolicach wszystkich państw członkowskich. W państwach o liczbie ludności ponad 25 mln (Francja, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania) przedstawicielstwa ulokowane w stolicach wspierane są również przez jedno lub klika przedstawicielstw regionalnych. Znajdują się one w Barcelonie, Belfaście, Bonn, Cardiff, Edynburgu, Marsylii, Mediolanie, Monachium, a teraz również we Wrocławiu.

Zwyczajowo biura Komisji i Parlamentu znajdują się w jednym budynku, jak w przypadku Domu Europy.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce