Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 czerwca 2015Przedstawicielstwo w Polsce

Z Widokiem na plan Junckera

W poniedziałek, 1 czerwca, w Domu Europy odbyło się spotkanie dotyczące Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji i płynących z niego korzyści dla Europy oraz Polski. Zaproszonym gościem był poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Zdrojewski...

main.jpg

Plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, którego celem jest realizacja Planu inwestycyjnego dla Europyi uruchomienie docelowo 315 mld euro w postaci inwestycji prywatnych i publicznych w całej Europie. Będzie on wspierał przede wszystkim inwestycje strategiczne, tj. infrastrukturę transportową i energetyczną, a także mniejsze przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 3 tysięcy pracowników.Poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Zdrojewski podkreślał, że w przypadku założeń planu inwestycyjnego, pieniądze mające stymulować gospodarkę nie będą zależne od lokalnego wkładu, tak jak ma to miejsce w wypadku innych funduszy europejskich. Planowane dotacje nie są też pożyczką, ale bezzwrotną zachętą do inwestowania dla lokalnego biznesu. Co więcej, system rozdziału środków nie będzie zależny od „kopert narodowych", czyli odgórnie ustalonych limitów przypadających na poszczególne kraje UE. Najważniejsza będzie jakość przygotowania projektów. Zdrojewski zaznaczył, że w tym wypadku Polska może nie być w czołówce beneficjentów, tak jak ma to miejsce z budżetem UE, gdyż niektóre państwa członkowskie są już lepiej przygotowane do składania wniosków o dofinansowanie. Według posła do Parlamentu Europejskiego najkorzystniejszym okresem na wykorzystanie pieniędzy z planu Junckera są najbliższe dwa lata. Później, ze względu na planowane przez Komisję Europejską ograniczenia wydatków i bardziej skomplikowanych procedur, trudniej będzie pozyskać środki.Były prezydent Wrocławia przyznał, że najlepszą strategią dla skorzystania ze środków z planu Junckera jest tworzenie dużych inwestycji z lokalnymi polskimi podwykonawcami. Inwestycje w projekty małe oraz takie, które będą wymagały importu niektórych produktów lub usług z zagranicy, nie pobudzą dostatecznie polskiej gospodarki. Zdrojewski podał przykład przemysłu energetycznego (fermy wiatrowe), który wymaga od Polski importu zagranicznych technologii oraz poszczególnych części. Stwierdził również, że nie wszystkie regiony Polski mają tak sprawne izby gospodarcze jak Dolny Śląsk. Zrzeszając lokalnych przedsiębiorców, mogą stać w obronie lokalnych projektów i bronić ich i ich realizacji do samego końca. W poszczególne projekty będą musiały zainwestować przede wszystkim firmy. Jest to dodatkowy czynnik opłacalności przedsięwzięć, ponieważ podmioty prywatne nie będą chciały angażować się w inwestycje, które nie będą rentowne.
Utworzenie Funduszu jest odpowiedzią na kryzys gospodarczo-finansowy, wskutek którego poziom inwestycji w UE spadł o około 15% w stosunku do roku 2007. Według europejskich danych płynność na rynku inwestycyjnym jest zachowana, natomiast inwestorów nadal zniechęca niepewność w związku z perspektywą gospodarczą oraz obciążeniami administracyjnymi. W ciągu najbliższych trzech lat środki z Funduszu zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny przekazane zostaną na wsparcie projektów obciążonych dość dużym ryzykiem, co ma pozwolić uwolnić inwestycje sektora prywatnego. Dodatkowo Komisja Europejska planuje podjąć szereg działań mających na celu poprawę otoczenia biznesu w UE, stworzyć europejskie centrum doradztwa inwestycyjnego oraz wykaz europejskich projektów inwestycyjnych. Obecnie pomiędzy Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi trwają negocjacje w sprawie ostatecznego kształtu Funduszu. Prace powinny zakończyć się niebawem, tak, aby Fundusz był operacyjny już latem bieżącego roku.

Dodatkowe informacje na temat Planu Junckera:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 czerwca 2015
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce