Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 kwietnia 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Z Widokiem na Horyzont 2020

Czym jest program Komisji Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020? Jak przygotować projekt, który zdobędzie grant w ramach programu Horyzont 2020? Kto może z niego skorzystać? Jak Komisja Europejska ocenia projekty, co zrobić, by...

main.png

Goście, których powitała Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, najpierw przysłuchiwali się kolejnym wystąpieniom prelegentów. Jako pierwsza wystąpiła przed nimi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora ds. innowacji z Krajowego Punku Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Opowiedziała o idei programu Horyzont 2020, wyjaśniła, dla kogo jest przeznaczony i jak działa. Przedstawiła także statystyki pokazujące, w jaki sposób Polacy uczestniczą w programie Horyzont 2020.- Wynika z nich słuszny wniosek, że najlepiej radzą sobie kraje takie, jak Wielka Brytania, Francja, Włochy, czy Hiszpania. Ale z tego płynie dla Polaków lekcja: jeśli nie mamy doświadczenia, a chcielibyśmy korzystać z programu, warto postarać się o partnera w konsorcjum projektowym, który wykazał już skuteczność w aplikowaniu o wnioski i który wniesie to brakujące doświadczenie - radziła wicedyrektor Walczyk-Matuszyk. Wskazała też dziedziny nauki, w których Polacy dobrze sobie radzą jeśli chodzi o zdobywanie środków unijnych: - To od lat technologie telekomunikacyjne, informatyczne, nanomateriały, zaawansowana produkcja, energia, czy zdrowie.

Wystąpienie Walczyk-Matuszczyk dopełniła Katarzyna Banyś z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE we Wrocławiu i Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej. Prelegentka skupiła się przede wszystkim na informacjach praktycznych: jak wypełnić wniosek, o czym pamiętać w procedurze aplikacji. Zaprosiła też do siedziby RPK we Wrocławiu oraz na stronę internetową. Zapewniła, że kontakt z pracownikami Punktu będzie pomocny. - Regionalny Punkt Kontaktowy działa od 1999 r., więc mamy już trochę doświadczenia w pomaganiu pisania wniosków i realizacji projektów. Nie tylko wiemy w teorii jak to robić, ale też sami projekty prowadziliśmy i prowadzimy do dziś, więc nasze doświadczenie jest pełne. A nasza pomoc całkowicie bezpłatna - powiedziała Banyś.Dr Maciej Łopatka, doradca ds. projektów z Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej opowiadał o tym, jak wygląda procedura aplikacji z punktu widzenia Komisji Europejskiej, oraz które projekty zdobywają największe uznanie. - Na co dzień jestem doradcą w obrębie FET-Open, który jest małą częścią programu Horyzont 2020. To instrument finansowy, który pozwala na pracę od samej koncepcji, przez badania naukowe, po wdrożenie rezultatów. Pieniądze z FET-Open przeznaczane są na przyszłe i powstające technologie. Chodzi o to, by pomóc naukowcom już dzisiaj opracowywać wizjonerskie technologie, które pojawią się w państwa domach za dopiero za kilka lat - wyjaśniał dr Łopatka i podał przykład: - Projekt, który wywołał w Komisji Europejskiej największy zachwyt nazywa się Nanosmell i pozwala na sterowanie zapachem. Za pomocą guzika można w ułamku sekundy wypełnić pomieszczenie wybranym zapachem i tak samo szybko wyłączyć go. Przykład zastosowania? Zapach będzie można rozpylić podczas oglądania telewizji. Podczas sceny na plaży, nie tylko zobaczymy i usłyszymy morze, ale także poczujemy jego zapach.

Cezary Lejkowski, członek zarządu Climate-KIC, opisał działalność swojego stowarzyszenia i opowiedział o doświadczeniach z przygotowywania i realizacji projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. - Climate-KIC to europejska agencja, która powstała jako Centrum Wiedzy i Innowacji w ramach EIT w Budapeszcie. Zajmujemy się ochroną klimatu od 2010 r. Wspieramy przedsięwzięcia, które wpływają pozytywnie na klimat; finansujemy wszystkie szeroko rozumiane innowacje, edukację, rozbudzamy przedsiębiorczość.

Jako ostatni głos zabrał prof. dr hab. inż. Przemysław Kazienko z Politechniki Wrocławskiej, który sam jest beneficjentem grantu naukowego z programu Horyzont 2020. Opowiadał o swoich doświadczeniach z przygotowywania i realizacji projektu Renoir (Reeverse EngiNeering of sOcial Information pRocessing). Przede wszystkim podkreślał zalety programu i zachęcał innych do aplikowania. - Wciąż wyjeżdżamy do innych ośrodków naukowych, także poza Europę. W naszej dziedzinie, czyli w informatyce, dużo dzieje się w Stanach Zjednoczonych, wiec możemy obserwować, jak tam się pracuje, co jest bardzo cenne. Dzięki grantowi współpracujemy z wieloma uniwersytetami z różnych krajów świata i wszystkie są lepsze od naszej uczelni. A to wspaniale móc współpracować z lepszymi i uczyć się od nich.Po wystąpieniu profesora miała miejsce debata z udziałem publiczności, którą poprowadziła redaktor Barbara Stanisz. W spotkaniu z ekspertami wzięło blisko 60 osób. Wśród nich większość reprezentowała środowisko akademickie; na widowni siedzieli naukowcy, pracownicy państwowych i prywatnych uczelni wyższych we Wrocławiu. Na sali obecni byli także przedstawiciele lokalnej telewizji i radia. Gdy zakończył się czas na oficjalną dyskusję, uczestnicy i prelegenci kontynuowali rozmowy w kuluarach.

Debata „Z Widokiem na Horyzont 2020” została zorganizowana w Domu Europy we Wrocławiu przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, w partnerstwie z Academia Europaea. Program Horyzont 2020 oferuje naukowcom możliwości rozwijania współpracy z biznesem i granty naukowe na innowacyjne badania.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 kwietnia 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce