Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 maja 2014Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Z Widokiem na głosowanie

Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja. Dla Polaków to już trzecia szansa, aby głośno wypowiedzieć się na forum Europy i wyłonić 51 nowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Jest to ważne zadanie, do którego należy się solidnie...

main.jpg

O minionych pracach Parlamentu Europejskiego, a w szczególności o głosowaniach polskich posłów z licznie zebraną publicznością rozmawiał dr Melchior Szczepanik z Instytutu Spraw Publicznych (ISP). Spotkanie otworzył i moderował Łukasz Kempara, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Ekspert w ramach wstępu do dyskusji zaprezentował wyniki badania przeprowadzonego przez ISP, analizę 17 kluczowych głosowań w Parlamencie Europejskim w latach 2009-2014. Wybrane głosowania, jak podkreślają autorzy raportu, były szczególnie istotne dla przyszłości Unii Europejskiej oraz wszystkich państw członkowskich, a dotyczyły m.in. umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, metod wydobycia gazu łupkowego, ACTA czy wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Analiza objęła wybory wszystkich posłów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na deputowanych z Polski.Jednym z najważniejszych wniosków, jak podkreślał wielokrotnie dr Melchior Szczepanik, jest uwidocznienie się dominacji wielkiej koalicji, składającej się z partii centrowych i pro-integracyjnych w PE. W ponad 7 na 10 głosowań posłowie z tego kręgu głosują w identyczny sposób. Bardzo dobrze widać wspólną linię ponadnarodowego działania. Prawie jednomyślni są również europosłowie z Polski. Polskie delegacje ideologicznie pasują do swoich grup politycznych w PE i są wobec nich lojalne –zaznaczył przedstawiciel ISP – jednak w ważnych dla siebie sprawach nie wahają się wyrazić głosu sprzeciwu i lobbować dla wzmocnienia poparcia swojej racji – podkreślił dr Szczepanik.

Wśród polskiej reprezentacji w PE kwestiami, które generują największe podziały jest integracja UE oraz zacieśnianie relacji na linii Polska – kraje strefy euro. Za dalszą integracją opowiadają się posłowie z Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Natomiast przeciwko są deputowani z Prawa i Sprawiedliwości, Polska Jest Najważniejsza oraz Solidarnej Polski. Ten podział jest widoczny niemal we wszystkich głosowaniach, dotyczących wzmacniania więzi unijnych.

Konsekwentne i połączone działanie Polaków widać natomiast w głosowaniach dotyczących wspólnej polityki energetycznej i nowego budżetu, w tych sprawach panuje jednomyślność.Pogłębiająca się integracja to tylko jedno z wielu trudnych unijnych zagadnień – podkreślił Łukasz Kemparaprzestrzeń do sporu w Parlamencie Europejskim jest zdecydowanie mniejsza niż w parlamencie krajowym, Unia Europejska łagodzi obyczaje i ton zazwyczaj niełatwych negocjacji. Właśnie w taki sposób buduje się wspólną politykę europejską.

W czasie spotkania nie zabrakło również pytań z publiczności. Wywiązała się gorąca dyskusja, uczestnicy chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób sami mogą wpłynąć na prace Parlamentu Europejskiego oraz co jest najważniejsze w najbliższej przyszłości.Specjaliści w PE są na wagę złota, w obecnej kadencji wydaje się, że zabrakło nam polskich ekonomistów i finansistów. 25 maja mamy wybór i mamy nową szansę, tylko od obywateli zależy jak zagłosują i kogo wybiorą na swoich reprezentantów – odpowiedział dr Melchior Szczepanik. Podczas obecnej kadencji jesteśmy postrzegani jako eksperci w prowadzeniu polityki wschodniej, a prace parlamentarzystów prowadzone na tym polu znalazły odzwierciedlenie w działaniach Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Powinniśmy uruchomić podobny mechanizm w sferze gospodarki i wspólnej polityki monetarnej – zaznaczył.

Łukasz Kempara dodał, że jako świadomi obywatele i wyborcy powinniśmy śledzić wypowiedzi kandydatów i eurodeputowanych, nie możemy bać się oceniać ich merytorycznego znaczenia krytycznym okiem. Dodatkowo podkreślił, że gotowość do kontaktu z wyborcom i otwartość w informowaniu o swojej działalności jest koniecznym elementem pracy każdego rzetelnego polityka.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 maja 2014
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce