Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 września 2014Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Z Widokiem na Czechy: za co lubimy Czechów

„Każdy naród widzi i słyszy siebie inaczej" – powiedział pisarz – publicysta Mariusz Szczygieł podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Tłumacza oraz Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu. Z naszym gościem rozmawialiśmy o tym, jak bardzo...

main.jpg

W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest bardzo ważna, częstokroć są one podstawą komunikacji – zaznaczył otwierając spotkanie Jacek Wasik, tłumacz–pracownik Komisji Europejskiej. Unia Europejska posiada największą na świecie służbę tłumaczeniową, zatrudniającą ponad 2,5 tysiąca, które tłumaczą z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej. Co roku obchodzą oni swoje święto 30 września, podczas Dnia Tłumacza.

Z tej okazji wrocławski Dom Europy odwiedził Mariusz Szczygieł, znawca języka czeskiego, pisarz, dziennikarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, który przy tłumaczeniach swoich książek od wielu lat współpracuje z Heleną Stachovą, uznaną tłumaczką języka polskiego.Pisarz opowiedział o swojej pracy z Heleną Stachovą, która tłumaczeniem zajęła się już w wieku 16 lat. Przyznał, że niejednokrotnie tłumaczenia niektórych słów sprawiały im trudność, np. jak powiedzieć w języku czeskim, że czeska kultura się nie napina". Podkreślił on także, jak wielkie rozbieżności istnieją pomiędzy Polakami, a Czechami: U nas film „Miłość blondynki", to dramat psychologiczny, u Czechów to komedia – skomentował jedną z wielu pokazywanych na spotkaniu fotografii.

Podczas spotkania pisarz opowiedział także o początkach swojej fascynacji językiem czeskim. Nigdy nie potrafiłem nauczyć się angielskiego – zaznaczył. Czeski bardzo mi się spodobał w 2000 roku, podczas mojego wywiadu z Heleną Vondraczkovą. Podpowiedział także zebranym, że aby nauczyć się języka, można także sięgać po bardziej niekonwencjonalne metody, np. czytać na głos i tłumaczyć teksty piosenek.Nie zabrakło także anegdot o Czechach, ich pochwały życia oraz kulturowej wieloznaczności, co bardzo dobrze, według publicysty, obrazują rzeźby czeskiego artysty Davida Černégo. Czechy, według Szczygła, to kraj wieloznaczny, którego mieszkańcy potrafią cieszyć się życiem i patrzeć na nie z dystansem oraz pewnym rodzajem czarnego humoru. Poznanie kultury i języka czeskiego może być dla Polaków fascynującą przygodą – podsumował.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 września 2014
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce