Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 kwietnia 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Wybory do PE - to Ty wybierzesz!

Parlament Europejski tworzy prawo, które dotyczy wszystkich mieszkańców UE. Wybierając swojego posła mamy na to wpływ. O eurowyborach i powyborczych scenariuszach dyskutowano w środę 24 kwietnia w opolskiej kawiarni „Europa”. Spotkanie poprowadził dr...

Wybory do PE - to Ty wybierzesz!

Celem spotkania „Wybory do PE - to Ty wybierzesz" było zachęcenie do udziału w wyborach do PE, które w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r. - Parlament Europejski to jedna z najważniejszych instytucji europejskich i jeden z najważniejszych parlamentów na świecie mając na uwadze jego kompetencje – wyjaśniał dr Choroś. – Dwie jego najważniejsze funkcje to tworzenie prawa europejskiego i uprawnienia kontrolne. Nie ma właściwie drugiej tak silnie wyposażonej w instrumenty kontrolne instytucji w Europie. Jest to też organ, który w ogromnej mierze decyduje nie tylko o tym, jak Europa wygląda dzisiaj, ale też jak będzie wyglądała za pięć, dziesięć czy piętnaście lat.

Zdaniem eksperta w najbliższej kadencji PE zasiadający w nim europosłowie będą musieli podejmować decyzje dotyczące kluczowych problemów. Wśród najważniejszych wymienił m.in. politykę klimatyczną i ochronę środowiska; relacje Wielkiej Brytanii z Europą czy kwestie dotyczące polityki migracyjnej. - Ostatni kryzys migracyjny, podczas którego w ciągu roku do Europy napłynęło około miliona osób pokazał, że bez spójnej unijnej polityki Europa nie jest sobie w stanie poradzić z tego typu zjawiskiem – tłumaczył dr Choroś. – Co do brexitu zaś, choć trudno powiedzieć kiedy i w jaki sposób nastąpi, wiadomo na pewno, że będzie to jedno z największych wyzwań dla Europy. Choćby dlatego, że Wielka Brytania to trzecia największa gospodarka UE, ważny jej członek i państwo z własną bronią atomową.

Choroś przypomniał, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE w trakcie najbliższej kadencji, to części państw, w tym Polsce, przypadnie więcej mandatów. – Jeśli się tak stanie, będziemy mieć 52, a nie 51 jak dotąd europarlamentarzystów.
Zdaniem Chorosia, w nowym Parlamencie z pewnością dyskutowane będą kwestie fundamentalne dla UE jak praworządność, kierunek przyszłej integracji czy polityka bezpieczeństwa. Duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły instrumenty, dzięki którym obywatele mogą mieć wpływ na działanie UE. Dr Choroś wskazał m.in. na aktywny udział w wyborach, bezpośredni kontakt z europarlamentarzystami (również z innych krajów), konsultacje obywatelskie, petycje czy europejską inicjatywę obywatelską.

Aby pokazać bezpośredni wpływ legislacji europejskiej na codzienne życie dr inż. Iwona Kłosok-Bazan z Politechniki Opolskiej omówiła unijną dyrektywę dotyczącą jakości wody. – Idziemy w tym kierunku, by pić wodę z kranów, a ograniczać tę pitą z opakowań z tworzyw sztucznych. Badania wskazują bowiem, że woda wchodzi w reakcję i pojawiają się w niej toksyczne substancje.
Dr Kłosok-Bazan podkreślała, że mieszkańcy Opola są „szczęśliwcami”, bo w ich kranach płynie jedna z najlepszych jakościowo wód określana jako „twarda”. – Z badań wynika, że w populacjach pijących twardą wodę notowana jest mniejsza zachorowalność na choroby serca – wyjaśniała dr Kłosok-Bazan. – Woda, którą pijemy, musi być generalnie mieszaniną rozpuszczonych w niej minerałów, bo te korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Spotkanie pt. „Wybory do Parlamentu Europejskiego - to Ty wybierzesz" zorganizował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole działający przy podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 kwietnia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce