Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 marca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Współpraca badawcza z Rosją zawieszona

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i w duchu solidarności z narodem ukraińskim Komisja Europejska postanowiła zawiesić współpracę z podmiotami rosyjskimi w dziedzinie badań, nauki i innowacji.

Współpraca badawcza z Rosją zawieszona

Komisja nie będzie zawierać żadnych nowych umów ani porozumień z organizacjami rosyjskimi w ramach programu „Horyzont Europa”. Ponadto Komisja zawiesza płatności na rzecz podmiotów rosyjskich w ramach istniejących umów. Wszystkie bieżące projekty, w których uczestniczą rosyjskie organizacje badawcze, są poddawane przeglądowi – zarówno w ramach programu „Horyzont Europa”, jak i poprzedniego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała: - Współpraca badawcza UE opiera się na poszanowaniu wolności i praw, które leżą u podstaw doskonałości i innowacji. Haniebna agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy jest atakiem na te właśnie wartości. Nadszedł zatem czas, by położyć kres naszej współpracy badawczej z Rosją.

Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: - Agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy to atak na wolność, demokrację i samostanowienie, na których opiera się ekspresja kulturowa, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca naukowa. W związku z tym postanowiliśmy nie angażować się w dalsze projekty współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji z podmiotami rosyjskimi. Jednocześnie jesteśmy głęboko zaangażowani w zapewnienie dalszego udanego uczestnictwa Ukrainy w programach badawczo-szkoleniowych „Horyzont Europa” i Euratom. Ukraińscy naukowcy i badacze od 20 lat są kluczowymi uczestnikami unijnych programów ramowych w zakresie badań naukowych i innowacji. Wykazali się doskonałością i przywództwem w zakresie innowacji. Podjęliśmy kroki administracyjne w celu zapewnienia, aby beneficjenci ukraińscy mogli otrzymywać finansowanie z unijnych programów w zakresie badań naukowych i innowacji.

Pełne oświadczenie komisarz Marii Gabriel jest dostępne tutaj.

Ocena sytuacji w odniesieniu do Białorusi jest w toku.

Kontekst

„Horyzont Europa” to kluczowy program finansowy UE w dziedzinie badań i innowacji z budżetem 95,5 mld euro. W ramach programu „Horyzont Europa” nie są obecnie realizowane żadne projekty, w których uczestniczą podmioty rosyjskie. Trwały przygotowania umowy o udzielenie dotacji na cztery projekty z udziałem czterech rosyjskich organizacji badawczych, które Komisja postanowiła zawiesić. Oznacza to, że podpisanie nowych umów zostanie wstrzymane do odwołania.

W ramach programu „Horyzont 2020”, który był unijnym programem finansowania badań naukowych i innowacji na lata 2014–2020 o budżecie wynoszącym prawie 80 mld euro, kilka projektów nadal trwa. Komisja zawiesza płatności na rzecz podmiotów rosyjskich w ramach istniejących umów. Obecnie w ramach programu „Horyzont 2020” aktywnych jest 86 projektów, w których uczestniczy 78 różnych organizacji rosyjskich. Spośród nich 29 rosyjskim organizacjom zaangażowanym w 18 projektów przyznano 12,6 mln euro wkładu UE.*

Dodatkowe informacje

Oświadczenie komisarz Marii Gabriel

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 marca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce