W ubiegły weekend (14-15 września) w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyła się II edycja Warszawskiego Festiwalu Konesera. Jednym z elementów festiwalu była strefa #EUandME przygotowana przez Komisję Europejską. Motywem przewodnim naszych aktywności były pasje i ich realizacja, a wszystkie działania animacyjne podzielone były na trzy obszary tematyczne: ekologię, sztukę i sport.
W strefie #EUandME Komisji Europejskiej można było nie tylko spędzić miło czas w gronie rodziny czy przyjaciół, ale też rozwijać swoje pasje i poszerzyć wiedzę dotyczącą ekologii, programów edukacyjnych UE czy wspierających biznes. Warszawski Festiwal Konesera był ostatnim z trzech letnich wydarzeń muzycznych (po Audioriver i Olsztyn Green Festival), na którym obecna była Komisja Europejska.
- W maju 2018 r. Komisja Europejska rozpoczęła kampanię #EUandME, skierowaną przede wszystkim do młodych ludzi. Jej celem jest pokazanie, że Unia Europejska jest na co dzień obecna w naszym życiu, choć czasem tego nawet nie zauważamy. Informujemy o możliwościach, jakie daje obywatelstwo UE np. możliwość podnoszenie kwalifikacji zawodowych, studiowania za granicą, wspieranie biznesu czy rozwijanie pasji. Dodatkowo kampania promuje takie wartości jak równość, tolerancja czy wolność słowa – mówi dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Letnie festiwale muzyczne, które już dawno odeszły od formuły typowych koncertów i stały się miejscem spotkań, dają nam możliwość rozmów o UE w swobodnej atmosferze.
Jednym z motywów przewodnich stanowiska #EUandME Komisji Europejskiej była ochrona środowiska. W SREFIE ECO dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, na których można było nauczyć się, jak ze zużytej butelki PET zrobić doniczkę na kwiaty czy piórnik na kredki. Pokazaliśmy również, jak niepotrzebne rzeczy z materiału można zmieniać w torby na zakupy czy woskowijki.
- Miałyśmy ręce pełne roboty – śmieje się Majka Pisula, jedna z instruktorek prowadzących warsztaty ekologiczne. – Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia z nasadzenia roślin w butelkach plastikowych i robienia woskowijek, czyli ekologicznej alternatywy dla folii spożywczej. Warsztaty są idealnym sposobem na pokazanie różnych ekologicznych rozwiązań i wypróbowanie ich na miejscu, ale też na to, aby te rozwiązania „zaszczepić”. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić uczestników naszych warsztatów do stosowania ich w domu i pokazać, że wiele przedmiotów codziennego użytku, zwłaszcza tych z plastiku, można ponownie wykorzystać.
Dodatkową atrakcją w STREFIE ECO był dotykowy ekran, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną dotyczącą m.in. segregowania śmieci. Gry online, przygotowane przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, cieszyły się powodzeniem zarówno najmłodszych jak i wśród starszych gości.
W STREFIE SZTUKI można było obejrzeć krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów m.in. „Odludka” Tomasza Koneckiego („Ciało”, „Testosteron”, „Lejdis”) i „Spisek” Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców, ze znakomitą rolą Stanisławy Celińskiej. Filmy są także częścią trwającej kampanii #EUandME, która pokazuje korzyści wynikające z członkostwa w UE oraz ścieżki realizacji własnych pasji.
Kolejki gości festiwalowych ustawiały się do punktu z tatuażami, Mash Machine – urządzenia do komponowania muzyki oraz do kącika z aplikacją gifową, dzięki której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie stylizowane na prace Andy’ego Warhola. Po chwili można je było obejrzeć na swoim smartfonie.
Jednym z elementów STREFY SZTUKI były warsztaty komiksowe, które przyciągnęły dzieci i młodzież. Prowadzili je uznani twórcy komiksów - autor scenariuszy Grzegorz Janusz oraz Tomasz „Piorun” Piorunowski, rysownik. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się, jak tworzy się historie komiksowe, jak podkreślić emocje postaci czy pokazać ruch. A co najważniejsze, można było pod okiem mistrzów stworzyć swoją historyjkę.
- Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni kreatywnością uczestników warsztatów. Powstawały naprawdę ciekawe kadry komiksowe, a nawet całe kilkustronicowe historie. Starsi uczestnicy warsztatów pytali także o bardzo konkretne rady na temat kreski komiksowej czy fabuły – oceniał Tomasz Piorunowski.
Fani komiksów będą mieli okazję spotkać się z Grzegorzem i Tomaszem na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi (27-29 września br.), gdzie będzie miał premierę ich najnowszy komiks „Paneuropa vs. Pandemonium”, który powstał we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Do STREFY SPORTU gości festiwalu przyciągała ruchoma ścianka wspinaczkowa. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję zetknąć się z tym rodzajem aktywności. Sprawność fizyczna i dbanie o zdrowie są jednym z unijnych priorytetów. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy statystyki pokazują wzrost otyłości m.in. wśród dzieci.
Strefa #EUandME była miejscem otwartym, w którym każdy mógł się dobrze poczuć, skorzystać z dostępnych atrakcji i zasięgnąć informacji o programach i funduszach unijnych. Dostępne były darmowe publikacje m.in. na temat programu Erasmus+, broszury o stażach i praktykach w instytucjach międzynarodowych oraz o dziłającym do trzech lat Europejskim Korpusie Solidarności. Dzieci dostawały specjalne kolorowanki i książeczki tematyką nawiązujące do Unii Europejskiej.
- Na wszystkich festiwalach spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ludzie byli zaskoczeni rodzajem aktywności, które oferowała nasza strefa – połączeniem nowych technologii, edukacji z zabawą i formuły warsztatowej. Mogli także porozmawiać swobodnie o programach unijnych wspierających edukację czy stawianie pierwszych kroków biznesowych. To cieszy, bo chcemy się kojarzyć z instytucją, która jest dostępna dla obywateli – mówi Katarzyna Pszczoła, Specjalistka ds. Komunikacji Społecznej w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
Więcej na temat projektów i inicjatyw UE:
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 17 września 2019
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce