Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 listopada 2023Przedstawicielstwo w Polsce

Warszawa tuż za Lizboną

Laureatami tegorocznej edycji nagród Europejska Stolica Innowacji jest stolica Portugalii oraz szwedzkie miasto Linköping.

Warszawa tuż za Lizboną

Komisja Europejska ogłosiła laureatów nagród Europejska Stolica Innowacji (iCapital) – główne nagrody otrzymały miasta Lizbona oraz Linköping.

Oprócz zwycięzców ogłoszono również, które miasta zajęły drugie i trzecie miejsce:

Kategoria „Europejska Stolica Innowacji”:

  • Lizbona (Portugalia) – zwycięzca
  • Warszawa (Polska) – drugie miejsce
  • Lwów (Ukraina) – trzecie miejsce

Kategoria „Europejskie Miasto Proinnowacyjne”:

  • Linköping (Szwecja) – zwycięzca
  • Padwa (Włochy) – drugie miejsce
  • Cork (Irlandia) – trzecie miejsce

Iliana Ivanova, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, przyznała nagrody w Marsylii podczas ceremonii współorganizowanej przez metropolię Aix-Marseille-Provence, zwycięzcę nagrody Europejska Stolica Innowacji za 2022 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrzowie zwycięskich miast, posłowie do Parlamentu Europejskiego, burmistrz miasta Haarlem (laureat w kategorii „Europejskie Miasto Proinnowacyjne” za 2022 r.) oraz zainteresowane strony z sektora innowacji z Francji i z różnych krajów afrykańskich.

Wydarzenie to było częścią otwarcia tygodnia innowacji metropolii Aix-Marseille-Provence (AMP) i obejmowało konferencję „Share the future” oraz ceremonię wręczenia nagród „Prix des possibles”, zorganizowane przez AMP i inspirowane nagrodami Europejska Stolica Innowacji, w celu wspierania lokalnych innowatorów. Eksperci wysokiego szczebla i decydenci polityczni mieli okazję porozmawiać o przyszłości produkcji energii, ochronie zasobów wodnych, wspieraniu innowatorów i tworzeniu zrównoważonego miasta śródziemnomorskiego.

Gratulujemy Lizbonie i Linköping! Miasta te są wspaniałymi przykładami tego, w jaki sposób można wykorzystywać innowacje do przekształcania krajobrazu miejskiego, sprostania wyzwaniom demograficznym i gospodarczym oraz zapewniania korzyści mieszkańcom. Ale brawa należą się wszystkim finalistom. Dzięki innowacjom miasta te tworzą lepszą przyszłość dla ludzi. Iliana Iwanowa, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży - 27/11/2023

Kontynuacją tygodnia innowacji będzie kolejna edycja wydarzenia Emerging Valley. Jest to największy szczyt unijnych i afrykańskich przedsiębiorstw typu start-up i ekosystemów innowacji, organizowany pod patronatem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Kontekst

Obecna edycja nagród Europejska Stolica Innowacji, znanych także jako nagrody iCapital, jest już dziewiątym takim wydarzeniem, wspieranym przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) w ramach programu „Horyzont Europa”.

Za pomocą nagród Europejska Stolica Innowacji Unia Europejska wyróżnia miasta, które mogą się pochwalić inkluzywnymi ekosystemami innowacji. Nagradza się więc miasta, które łączą swoich mieszkańców ze środowiskiem akademickim, przedsiębiorstwami i sektorem publicznym, aby z powodzeniem przekładać wyniki na poprawę dobrostanu społeczeństwa, a jednocześnie pobudzać przełomowe innowacje.

Nagrodę tę po raz pierwszy przyznano w 2014 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się – jako Europejskie Stolice Innowacji – Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021) oraz metropolia Aix-Marseille-Provence (2022). Z kolei do poprzednich laureatów w kategorii „Europejskie Miasto Proinnowacyjne” należą Vantaa (2021) oraz Haarlem (2022).

Europejska Stolica Innowacji jest jedną z pięciu nagród Europejskiej Rady ds. Innowacji przyznawanych w ramach unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”. Nagroda ta jest otwarta dla miast ze wszystkich państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont Europa”, a zarządza nią Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP. Zwycięzców wybiera się na podstawie oceny przeprowadzonej przez dwa jury wysokiego szczebla złożone z niezależnych ekspertów.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 listopada 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce