Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 stycznia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Unijna autostrada

Dzięki unijnym funduszom powstanie brakujący odcinek autostrady A1, między Częstochową i Pyrzowicami w województwie śląskim. Komisja Europejska zadecydowała o przeznaczeniu na ten cel 315 milionów EUR z Funduszu Spójności. Nowy odcinek autostrady...

170123_autostrada.jpg

Odcinek ten położony jest w korytarzu bałtycko-adriatyckim sieci bazowej TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej), która łączy północ z południem Europy przez Polskę centralną. Polscy obywatele i zagraniczni podróżni skorzystają z lepszego połączenia z czeską autostradą D1 i południem Europy. Pomoże to również w odsunięciu ruchu od miasta Częstochowa, co z kolei doprowadzi do poprawy jakości życia w obszarze miejskim.

Jednolita sieć połączeń w ramach UE pozwala na utrzymanie konkurencyjności lokalnych gospodarek i przynosi konkretne pozytywne zmiany w codziennym życiu obywateli. Strategiczne inwestycje we właściwe odcinki głównych sieci transportowych w UE oznaczają nowe możliwości w dziedzinie handlu, zatrudnienia i turystyki”, powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.

Całkowita planowana długość autostrady A1 to 568 km. W grudniu 2016 r. ukończone były ok. 442 km autostrady, przy wsparciu finansowym UE.

Więcej informacji na temat europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w Polsce można znaleźć tutaj oraz na portalu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 stycznia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce