Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 października 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Umowa UE-Mongolia

W środę 1 listopada br. wchodzi w życie umowa o partnerstwie i współpracy między UE a Mongolią. Porozumienie, podpisane 30 kwietnia 2013 r., zastępuje umowę o współpracy handlowej i gospodarczej z 1993 r. Wejście w życie porozumienia zbiega się z...

Federica Mogherini

Wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Federica Mogherini powiedziała: - Unia Europejska i Mongolia konsolidują wzajemne silne powiązania w oparciu o wspólne wartości i interesy oraz wspólną wolę zacieśnienia współpracy. Wejście w życie naszej umowy o partnerstwie i współpracy w połączeniu z utworzeniem delegatury Unii Europejskiej w Ułan Bator, które nastąpi w najbliższych dniach, przyczyni się do pogłębienia istniejącej współpracy i zaangażowania oraz do dalszego zacieśnienia stosunków w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a także dalszego różnicowania tych stosunków. Wszystko to przyniesie korzyści dla społeczeństw obu stron.

Umowa o partnerstwie i współpracy przyczynia się do zacieśnienia obecnych stosunków między Unią Europejską a Mongolią i jest wsparta na wspólnym zaangażowaniu w działania na rzecz dobrych rządów, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Umowa rozszerzy ponadto współpracę w wielu dziedzinach, takich jak zrównoważony rozwój, surowce, zmiana klimatu, sprawiedliwość i bezpieczeństwo, prawa człowieka, nauka i technologia oraz dobre rządy; ułatwi także handel i inwestycje. Umowa o partnerstwie i współpracy angażuje Unię Europejską i wszystkie jej państwa członkowskie, zapewniając tym samym możliwości tworzenia synergii między działaniami UE i polityką poszczególnych państw członkowskich.

Wejście w życie umowy o partnerstwie i współpracy zbiega się z otwarciem delegatury UE w Mongolii, dla której realizacja umowy będzie jednym z priorytetów.

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 października 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce