Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 stycznia 2013Przedstawicielstwo w Polsce

Ukraina na rozdrożu

O Ukrainie na geopolitycznym rozdrożu między Zachodem i Wschodem, genezie podziału na „dwie Ukrainy” oraz tożsamości narodowej jej obywateli mówił 20 listopada 2012 r. podczas spotkania „Z Widokiem na Europę” dr Rafał Czachor, wykładowca akademicki i...

main.jpg

Dr Czachor podczas wykładu „Europejski wybór Ukrainy” wyjaśnił, jakie czynniki wpływają na kształtowanie się orientacji cywilizacyjnej i geopolitycznej Ukrainy jako młodej demokracji, balansującej na geopolitycznym rozdrożu między Unią Europejską a Rosją.Według Czachora problem podziału Ukrainy i braku jednoznacznego związania się ze Wschodem lub Zachodem sprowadza się do przesłanek wewnętrznych oraz barier uniemożliwiających przyjęcie przez Ukrainę społeczno-politycznego modelu, który przyjął się w Europie Zachodniej.

Pośród uwarunkowań wewnętrznych spowalniających dążenia europejskie Ukrainy Czachor wymienił oligarchię polityczną, zdominowanie życia politycznego przez klany, ograniczoną sprawność systemu politycznego i dążenie do realizowania interesów klanowych a nie społecznych.Czachor zwrócił także uwagę na czynniki zewnętrzne, w tym między innymi niepełne zaangażowanie wszystkich krajów UE w działania w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz zmianę polskiej polityki wobec naszego wschodniego sąsiada. Wyraził również opinię, że Ukraina coraz mniej potrzebuje adwokata na drodze do UE, w czego konsekwencji polskie wpływy będą się osłabiać.

Podsumowując gość wyraził pogląd, że Ukraina podążać będzie podobną drogą jak dotychczas i nie możemy oczekiwać wyraźnej zmiany kursu na proeuropejski.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce