Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 września 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

UE stawia na klimat

Europejscy ministrowie środowiska na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli zaakceptowali ratyfikację przez UE Porozumienia Paryskiego. W grudniu 2015 r. na konferencji w Paryżu 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe...

160930_climate.jpg

Po podobnej decyzji Parlamentu Europejskiego, która ma zapaść w przyszłym tygodniu, Unia Europejską będzie mogła zakończyć proces ratyfikacji jeszcze przed krajami członkowskimi.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: - Ta decyzja pokazuje, że Unia Europejska wypełnia swoje zobowiązania. To także dowód, że kraje członkowskie mogą znaleźć porozumienie, kiedy jest jasne że działają wspólnie, jako cześć UE, wówczas ich skuteczność jest większa niż gdyby była to suma pojedynczych działań. Cieszę się widząc, że dzisiaj kraje członkowskie zdecydowały się na ten wspólny, historyczny krok prowadzący do realizacji pierwszego powszechnie obowiązującego porozumienia klimatycznego. Musimy i możemy przekazać przyszłym pokoleniom stabilniejszy świat, zdrowszą planetę, sprawiedliwsze społeczeństwa i bardziej wydajne gospodarki. To nie jest marzenie. To rzeczywistość, której możemy dosięgnąć. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko.

Komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete: - Mówi się, że Europa jest zbyt skomplikowana, aby szybko dojść do porozumienia. Mówiono, że jest zbyt wiele przeszkód do pokonania. Mówiono, że to tylko słowa. Dzisiejsza decyzja pokazuje jaka jest Europa: zjednoczona i solidarna wówczas gdy kraje członkowskie pokazują europejskie podejście, tak jak to zrobiliśmy w Paryżu. Wchodzimy w decydujący moment, jeśli chodzi o decyzje klimatyczne. Kiedy pojawią się trudności, Europa staje na wysokości zadania.

Porozumienie paryskie w dziedzinie klimatu

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 września 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce