Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy6 września 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

UE inwestuje w polskie drogi

320 mln euro z funduszy unijnych zostało przeznaczone na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce. Do 2020r. powstaną nowe odcinki dróg ekspresowych S5 w województwie kujawsko-pomorskim oraz S17 w województwie mazowieckim.

Unia łączy gminy

Ponad 255 mln euro zainwestowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w budowę odcinka drogi ekspresowej między miejscowościami Nowe Marzy, Świecie i Bydgoszcz, w północno-środkowej Polsce, w ramach drogi ekspresowej S5. Kolejne 64,6 mln euro z Funduszu Spójności przeznaczono na budowę odcinka drogi ekspresowej między węzłami Zakręt i Lubelska w ramach drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu skomentowała: Po zakończeniu budowy wspomniane drogi ekspresowe przyniosą mieszkańcom i przedsiębiorstwom w Polsce nowe możliwości gospodarcze, które pobudzą przemysł, turystykę i wymianę handlową. Dzięki nowym trasom ekspresowym polscy obywatele będą spędzać mniej czasu w podróży i zwiększy się bezpieczeństwo na drogach.

Prace w ramach obu projektów powinny zostać ukończone w 2020 r. Stanowią one część większych inwestycji na obu drogach: w budowę trasy ekspresowej S5 – ważnej części europejskiej bazowej sieci drogowej TEN-T – Unia Europejska zainwestowała już ponad 740 mln EUR w bieżącym okresie programowania 2014–2020, natomiast prace nad drogą ekspresową S17 stanowią część inwestycji o łącznej wartości ponad 480 mln euro.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
6 września 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce