Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 czerwca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Tradycje południowosłowiańskie w Bolesławcu

Poszanowanie tożsamości, promowanie małych ojczyzn, wpieranie różnorodności – te wartości Unii Europejskiej zaprezentowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej podczas XVII Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej, 17 czerwca, w...

main.jpg


Przedstawicielstwo już od wielu lat włącza się w organizację Festiwalu, prezentującego bogatą kulturę południowej Europy oraz skomplikowane historie wielkich migracji Polaków po II wojnie światowej. Ideą przewodnią festiwalu jest integracja ludności mającej różne korzenie, która osiedliła się w Polsce po II wojnie światowej. Bolesławiec organizuje wydrzenie nieprzypadkowo, właśnie do tego miasta wrócili z Bałkanów polscy reemigranci. Stoisko Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przypomniało, że Unia Europejska docenia znaczenie regionalnej tożsamości mieszkańców, wspiera ich aspiracje, wspomaga zachowanie tradycji.

Przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, stanęła osada reemigrantów, zorganizowana przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Plac wypełniła bałkańska muzyka i zapach regionalnych potraw południoeuropejskich kuchni: tradycyjnej pity, zupy gulaszowej i paprykowej czy „kociołka bałkańskiego”. Otwarciu towarzyszył barwny korowód zespołów folklorystycznych, odtańczono również wspólny taniec Kolo.Stoisko Przedstawicielstwa swoją interesującą propozycją przyciągnęło wielu gości i uczestników Festiwalu. Popularnością cieszyły się konkursy wiedzy o UE i wydawnictwa, zwłaszcza wakacyjne mapy Europy i broszury o ochronie przyrody, podróżowaniu i agroturystyce. Zainteresowani mieli możliwość wyjaśnienia wielu kontrowersji oraz poznania mechanizmów broniących praw obywateli Unii.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli ambasadorzy Republiki Serbii - Nikola Zurovac oraz Bośni i Hercegowiny – Duško Kovačević. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas otwarcia Festiwalu wspomniał, że Dolny Śląsk zawdzięcza swój rozwój właśnie „mieszance genetycznej”: ludzie różnych kultur, mający różne wspomnienia i tradycje, nauczyli się współżyć ze sobą i tworzyć nowe, wspólne wartości.Burmistrz Bolesławca, Piotr Roman, podkreślił, że bolesławieckie święto to nie tylko spotkanie, na którym czci się historię i tradycję, to także pochwała codzienności, podczas której przekazuje się młodszym wiedzę, zwyczaje, a nawet przepisy kulinarne, przyniesione z Bośni do Bolesławca i jego okolic.

Historia regionu powoduje, że rozmowy o wspólnej Europie są tutaj bardziej zrozumiałe i akceptowane: potomkowie reemigrantów oraz wysiedleńców lepiej rozumieją przemiany, „tułaczy los” oraz potrzebę znalezienia nowej ojczyzny. Cieszące się zainteresowaniem publikacje Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej dostarczały argumentów przeciw rosnącym nastrojom ksenofobicznym. Los mieszkańców powiatu bolesławieckiego pokazuje, że tylko wspólne działanie, akceptacja, zrozumienie pozwoli nie tylko na rozwój ale wzbogacenie lokalnej społeczności. Bo przecież mała ojczyzna składa się z historii każdego jej mieszkańca i akceptacji różnic.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 czerwca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce