Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Testy do sprawdzenia testów

Nowy materiał kontrolny opracowany przez europejskich naukowców ze Wspólnego Centrum Badawczego zapobiega fałszywym wynikom testu na koronawirusa. Dzięki tej innowacji w całej Europie można sprawdzić skuteczność ok. 60 mln testów. - Nowy materiał...

Testy do sprawdzenia

Naukowcy z Komisji Europejskiej opracowali nowy materiał kontrolny, z którego mogą korzystać laboratoria, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie testów na koronawirusa i uniknąć fałszywych wyników negatywnych. Mariya Gabriel, komisarz ds. Badań i innowacji, odpowiedzialna za Wspólne Centrum Badawcze (WCB), powiedziała: - To przykład nauki w działaniu, gdy jest potrzebna w odpowiednim miejscu i czasie, aby wesprzeć reakcję UE na obecny kryzys. WCB szybko zidentyfikowało potencjalną lukę w zarządzaniu epidemią koronawirusa i natychmiast przystąpiło do pracy w celu jej wypełnienia. Nowy materiał kontrolny może potencjalnie poprawić zdolność UE do reagowania na pandemię wirusa i uniknąć marnowania cennych zasobów przez nieskuteczne testy.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: - Szybkie i niezawodne testy laboratoryjne są podstawą naszej strategii przeciwko koronawirusowi. Praca naukowców z UE nad opracowaniem materiału do kontroli testów umożliwi weryfikację do 60 milionów testów laboratoryjnych w całej UE. Jest to duże osiągnięcie naszych naukowców, które będzie miało kluczowe znaczenie dla naszej strategii, gdy nadejdzie czas zniesienia środków dystansu społecznego.

Niedawne badanie UE wskazało brak materiałów kontroli pozytywnej jako jedno z trzech głównych wyzwań, przed którymi stoją laboratoria w zakresie niezawodnego wdrożenia testów na koronawirusa. Dodatni materiał kontrolny gwarantuje, że testy laboratoryjne działają poprawnie. Pomaga to uniknąć sytuacji, w której test mógłby dać wynik ujemny, jeśli dana osoba jest zakażona wirusem.

Materiał kontrolny zaprojektowany przez WCB jest syntetyczną, niezakaźną cząstką wirusa. Obecnie 3000 próbek materiału kontrolnego jest gotowych do wysłania do laboratoriów badawczych w całej UE. Próbki te są wysoce skoncentrowane i do sprawdzenia jednego testu wymagana jest bardzo mała ilość materiału. Oznacza to, że jedna probówka wystarcza, aby jedno laboratorium mogło sprawdzić nawet do 20 000 testów. Tak więc 3000 próbek, które są teraz gotowe, umożliwia sprawdzenie do 60 milionów testów w całej UE.

Dalsze informacje i wytyczne dotyczące zamówień są dostępne tutaj.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce