Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 kwietnia 2018Przedstawicielstwo w Polsce

Team Europe & The Art of Debate – Poznań 2018

Drużyna Klubu Debat UAM zwyciężyła w finale turnieju debat oksfordzkich „Team Europe & The Art of Debate” zorganizowanym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W finale, który odbył się w...

Team Europe & The Art of Debate

Projekt „Team Europe & The Art of Debate” jest realizowany w dwóch ośrodkach akademickich w Polsce: Lublinie i Poznaniu. W eliminacjach poznańskich, które odbyły się w czwartek 5 kwietnia, udział wzięły cztery drużyny: obok Klubu Debat UAM i UAM Fundacji Edukacyjnej G5 do rywalizacji stanęli przedstawiciele drużyn „Wiesz” i „Vox Sapiente”. Drużyny musiały zmierzyć się z następującymi tezami:

  • Zasada jednomyślności w ramach mechanizmu przewidzianego w art. 7 TUE powinna zostać zniesiona.
  • W interesie Unii Europejskiej jest kontynuowanie polityki jej rozszerzenia na państwa bałkańskie.
  • Realizacją postulatu większej demokratyzacji instytucji UE powinno być wprowadzenie bezpośrednich i powszechnych wyborów Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

W turnieju eliminacyjnym zwyciężyła drużyna UAM Fundacji Edukacyjnej G5 wygrywając trzy debaty, natomiast drugie miejsce – z dwoma wygranymi debatami – zajęła drużyna Klubu Debat UAM.

W trakcie debaty finałowej drużyny zmierzyły się z tezą:

  • Ze względu na wspólnotowy charakter Unii Europejskiej, wybór osobowy składu Komisji Europejskiej (w tym jej Przewodniczącego) powinien odbywać się na zasadzie zbliżonej do tej obowiązującej w przypadku szwajcarskiej Rady Federalnej.

Debatę finałową obserwowała kilkudziesięcioosobowa publiczność, jej przebieg transmitowany był także w internecie. Debatę oceniało troje jurorów: dr hab. Beata Przybylska-Maszner, dr hab. Cezary Trosiak oraz koordynatorka turnieju lubelskiego dr Katarzyna Stachurska-Szczesiak. Po bardzo wyrównanym starciu, stosunkiem głosów jurorów 2:1 zwyciężyła drużyna Klubu Debat UAM.

























Konkurs został zorganizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a za jego realizację odpowiadało Centrum Dokumentacji Europejskiej działające przy Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Fundatorem nagrody głównej jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Celem inicjatywy jest zachęcenie młodych Polaków do refleksji i debaty na temat ważnych bieżących kwestii dotyczących Unii Europejskiej, w tym priorytetów politycznych Komisji Europejskiej oraz promowania korzystania z unijnych sieci informacyjnych, w tym Team Europe oraz Centrów Dokumentacji Europejskiej.

Projekt ma również stworzyć młodym ludziom warunki do praktycznego doskonalenia talentów oratorskich, kulturalnego dyskutowania z poszanowaniem przeciwnej strony, empatii, pracy zespołowej a także spokojnego i racjonalnego argumentowania.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 kwietnia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce