Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy20 maja 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Tarnowski dialog o Europie

Ponad 200 osób uczestniczyło w spotkaniu z komisarz UE Elżbietą Bieńkowską oraz Prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą. W poniedziałek 20 maja podczas Dialogu Obywatelskiego dyskutowano m.in. o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz...

Elżbieta Bieńkowska
Wraz z mieszkańcami miasta na widowni zasiedli przedstawiciele organizacji biznesowych, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie szkół średnich oraz kilkudziesięcioosobowa, międzynarodowa grupa studentów z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Dialog Obywatelski skoncentrował się początkowo na nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. To obecnie jedyna instytucja UE, której członków wybierają bezpośrednio obywatele wspólnoty. - Decyzje o tym kto będzie zasiadał w Parlamencie Europejskim są niezwykle istotne, bo w konsekwencji przekładają się na każdą dziedzinę życia europejskiego obywatela – od wspólnej jakości oferowanych produktów i usług, przez możliwości swobodnego podróżowania, zamieszkania i podjęcia pracy po jednolitość prawa w krajach członkowskich. Europą jesteśmy my sami i musimy mieć poczucie, że chcemy nią być, a nasz głos się liczy. Nie głosując, tracimy prawo do wypowiadania się – przekonywała Elżbieta Bieńkowska. - W Polsce mamy niesłychanie niską frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach wynosiła 24 proc. co stanowi bardzo wstydliwy wynik na tle innych krajów członkowskich – podsumowała unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz MŚP.
Podczas Dialogu rozmawiano także o bilansie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Miliony euro z funduszy unijnych wydawane są na rozwój, infrastrukturę i poprawę warunków życia obywateli. Obecnie ponad 70 proc. projektów realizowanych w Polsce jest finansowych ze środków europejskich. Jednocześnie Polska wciąż jest tzw. płatnikiem netto czyli otrzymuje więcej pieniędzy, niż przekazuje do budżetu wspólnotowego. Eksperci wskazywali jednak, że środki finansowe to nie najważniejszy aspekt członkostwa. Od 2004 r. Polska uzyskała prawo do współdecydowania o losach europejskich i z teoretycznej dyskusji przeszła do działania i realizacji planów. Badania pokazują, że nastąpiła również zmiana mentalności Polaków, którzy poczuli odpowiedzialność za Europę. - Zyskaliśmy obywatelstwo europejskie, swobody obywatelskie i prawo wspólnotowe, które wszędzie jest dla nas równe – podsumował Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.
Podczas sesji pytań i odpowiedzi dyskutowano m.in. o dokonującej się aktualnie nowej rewolucji przemysłowej związanej z automatyzacją i robotyzacją niemal wszystkich sfer życia. Wskazywano na konieczność rozwoju cyfrowych kompetencji młodych osób, emocje wzbudziły pytania o prywatności w sieci. Zastanawiano się nad perspektywą przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w akcie akcesyjnym, przestrzeganiem jakości produktów w Unii Europejskiej, kompetencjach Banku Światowego.

Dialog Obywatelski w Tarnowie został zorganizowany z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Prezydenta Tarnowa. Spotkanie poprowadził redaktor Maciej Głogowski.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
20 maja 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce