Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: - To świetny przykład badań prowadzonych w UE. Zachęca mnie to, że ci badacze sprostali wyzwaniu i tak szybko opracowali nowy system diagnostyczny i zrealizowano jeden z pierwszych naszych celów. Bardzo ważna jest szybsza i dokładniejsza diagnoza koronawirusa, ponieważ zmniejsza to ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.
W ramach projektu „HG nCoV19”, zrzeszającego organizacje publiczne i prywatne z Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Chin, opracowano nowy przenośny system diagnostyczny do wykrywania infekcji wirusowych, który zapewnia dokładne i wiarygodne wyniki w 30 minut. HiberGene, Irlandzka firma koordynująca projekt ogłosiła, że uzyskała oznakowanie CE wymagane do wprowadzenia wyrobów medycznych na rynek.
UE wspiera HiberGene już od lipca 2000 r., a wsparcie tego konkretnego projektu wynosi 930 tys. euro. Od początku pandemii Komisja Europejska przoduje we wspieraniu badań i innowacji oraz koordynowaniu europejskich i globalnych badań naukowych. 4 maja zobowiązała się w sumie 1,4 miliarda euro podczas imprezy poświęconej globalnej reakcji na koronawirusa, z której 1 miliard euro pochodzi z programu „Horyzont 2020” w zakresie badań naukowych i innowacji, którego celem jest opracowanie szczepionek, nowych metod leczenia i narzędzi diagnostycznych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od stycznia 2020 r. w ramach programu „Horyzont 2020” uruchomiono już 474 miliony euro w celu zwalczania epidemii koronawirusa.
Więcej informacji jest dostępnych tutaj.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 20 maja 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce