Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 sierpnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Szkolenia dla medyków

Komisja podpisała umowę na finansowanie w wysokości 2,5 mln euro z Instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na szkolenia dla pracowników służby zdrowia wspierających i wspomagających oddziały intensywnej opieki medycznej w związku z pandemią...

RescEU czyli rezerwy na czas kryzysu

Szkolenie zapewni pracownikom służby zdrowia niepracującym regularnie na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) umiejętności w zakresie intensywnej terapii. Przyczyni się to do zwiększenia potencjału personelu, który mógłby zostać rozmieszczony w czasie, gdy zachodzi potrzeba szybkiego, tymczasowego i znacznego zwiększenia zdolności OIOM.

COVID-19 znacząco wpłynął na liczbę dostępnych łóżek szpitalnych w pierwszych miesiącach pandemii, prowadząc do wzrostu zapotrzebowania na łóżka intensywnej opieki medycznej o 30-40 % i przeciążenia zasobów szpitali.

Program ten będzie wdrożony równomiernie w całej UE, obejmie co najmniej 1 000 szpitali oraz 10 000 lekarzy i pielęgniarek i będzie realizowany w okresie od sierpnia do grudnia 2020 r.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: — Ta decyzja pokazuje nasze zaangażowanie we wspieranie będących na pierwszej linii frontu pracowników służby zdrowia w całej Europie. Umożliwiamy im udział w koniecznych szkoleniach medycznych, aby zapewnić, że są w pełni wyposażeni w wiedzę niezbędną do pomocy na OIOM w czasach kryzysu. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa oraz poprawy gotowości i reagowania za pośrednictwem Instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

W ramach reakcji na kryzys koronawirusa, Komisja Europejska stworzyła wirtualne sieci lekarzy pracujących z pacjentami COVID-19 w szpitalach. Ten program szkoleniowy jest kolejnym przykładem wsparcia Komisji dla pracowników służby zdrowia oraz współpracy z Europejskim Towarzystwem Intensywnej Terapii.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 sierpnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce