
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje zatwierdzenie istotnych nowych środków, które pozwolą państwom członkowskim na odciążenie szpitali, lekarzy i pacjentów poprzez zwolnienie z podatku od wartości dodanej (VAT) w momencie nabywania szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz zestawów do testów.
Nowe przepisy, jednomyślnie przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie i oparte o wniosek Komisji z 28 października (wchodzący w skład Komunikatu w sprawie dodatkowych środków reagowania na COVID-19), są zaprojektowane tak, aby zapewnić łatwiejszy i tańszy dostęp do narzędzi potrzebnych do zapobiegania koronawirusowi, jego wykrywania i leczenia.
PaoloGentiloni, komisarz ds. gospodarki, powiedział: - To porozumienie pozwoli przyczynić się do zagwarantowania sprzedaży szczepionek przeciwko koronawirusowi bez VAT w całej UE. Gratuluję wszystkim stronom zaangażowanym w to niezwykle szybkie przyjęcie nowych przepisów, które pomoże w uczynieniu zarówno szczepionek jak i zestawów do testów tańszymi. Pomyślne wprowadzenie tych szczepionek jest dla Europy decydujące. Dzięki temu Europa zdoła wyjść z cienia pandemii: w nadchodzących miesiącach będzie to nasz najważniejszy priorytet.
Środki pozwolą państwom UE na wprowadzenie tymczasowego zwolnienia z podatku VAT dla szczepionek i zestawów do testów sprzedawanych szpitalom, lekarzom i osobom fizycznym, a także dla blisko powiązanych usług. Obecnie państwa członkowskie mogą stosować obniżone stawki VAT dla szczepionek i zestawów do testów, ale nie mogą stosować stawki zerowej. Zestawy do testów nie mogą korzystać ze stawek obniżonych. Na mocy zmienionej dyrektywy państwa członkowskie będą mogły, o ile tak zdecydują, stosować obniżone lub zerowe stawki zarówno w odniesieniu do szczepionek, jak i zestawów do testów.
Pandemia koronawirusa wymaga nadzwyczajnych działań ze strony władz we wszystkich obszarach polityki. Komisja nasila obecnie prace nad przygotowaniem do wprowadzenia nowych szczepionek w UE, w szczególności w związku z niedawnymi przełomowymi zapowiedziami światowych podmiotów farmaceutycznych.
W zapewnieniu dostępu do tych kluczowych środków medycznych integralną rolę nadal odgrywać będzie unijna polityka podatkowa i celna, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo towarów, które trafiają na rynek wewnętrzny.
Dalsze kroki
Aby umożliwić państwom członkowskim niezwłoczną reakcję, przepisy będą miały zastosowanie od następnego dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Pozostaną one w mocy do końca 2022 r. lub do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawie wniosku Komisji dotyczącego nowych przepisów dotyczących stawek VAT, jeżeli to ostatnie nastąpi wcześniej.
Więcej informacji:
- TAXUD news item
- Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę Rady 2006/112/WE w zakresie środków tymczasowych w przypadku podatku od wartości dodanej w odniesieniu do szczepionek przeciwko COVID-19 i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro w kierunku tej choroby w odpowiedzi na pandemię COVID-19
- Komunikat w sprawie dodatkowych środków reagowania na COVID-19 oraz komunikat prasowy w sprawie nawrotu koronawirusa
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 7 grudnia 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce