Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 września 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Szansa na 200 mln dawek szczepionki

Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z konsorcjum BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa z BioNTech-Pfizer zapewniłaby wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu preparatu, jak...

Szansa na 200 mln dawek szczepionki

BioNTech-Pfizer to szósty podmiot, z którym Komisja zakończyła negocjacje, po Sanofi-GSK (31 lipca), Johnson & Johnson (13 sierpnia), CureVac (18 sierpnia) oraz Moderna (24 sierpnia). Pierwsza umowa, podpisana z AstraZeneca, weszła w życie 27 sierpnia.

Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka BioNTech-Pfizer jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek (a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: - Z zadowoleniem pragnę poinformować, że zakończyliśmy rozmowy z BioNTech-Pfizer w sprawie zakupu początkowo 200 mln dawek przyszłych szczepionek przeciwko koronawirusowi. BioNTech-Pfizer to szósty podmiot z grona firm farmaceutycznych, z którymi w rekordowym czasie zamknęliśmy rozmowy dotyczące potencjalnych szczepionek lub podpisaliśmy umowę na ich zakup. Nasze szanse na opracowanie i wprowadzenie do użytku bezpiecznej i skutecznej szczepionki nigdy nie były większe. Skorzystają na tym zarówno obywatele Unii, jak i reszta świata. Aby pokonać koronawirusa lokalnie, musimy go zwalczyć globalnie.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: - Zakończone rozmowy z BioNTech-Pfizer są kolejnym ważnym etapem naszych starań mających na celu skompletowanie solidnego i zróżnicowanego portfela potencjalnych szczepionek. Taki był cel naszej unijnej strategii w dziedzinie szczepionek i cel ten właśnie realizujemy. Z optymizmem zakładamy, że wśród tych potencjalnych szczepionek znajdzie się bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19, która pomoże nam pokonać tę pandemię.

BioNTech to niemiecka firma, która razem z firmą Pfizer z siedzibą w USA prowadzi prace nad wynalezieniem nowej szczepionki opartej na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA). To mRNA odgrywa zasadniczą rolę w biologii organizmu ludzkiego i jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji, które sterują produkcją przez komórki białek, które mogą zapobiegać chorobom lub je zwalczać.

Zakończone dzisiaj wstępne rozmowy mają doprowadzić do zawarcia umowy ramowej na zakup szczepionki, która zostanie sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami przeznaczonymi na stworzenie wachlarza potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Kontekst

Zakończone dziś wstępne rozmowy z BioNTech i Pfizer to ważny krok na drodze do zawarcia umowy ramowej na zakup szczepionki, a tym samym istotny etap w realizacji europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek, przyjętej przez Komisję 17 czerwca 2020 r. Celem tej strategii jest zapewnienie wszystkim obywatelom Europy bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek wysokiej jakości w ciągu 12–18 miesięcy. Dlatego też Komisja we współpracy z państwami członkowskimi prowadzi z producentami szczepionek negocjacje w celu zawarcia umów ramowych, zastrzegających lub dających państwom członkowskim prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionek za określoną cenę, gdy tylko dana szczepionka będzie dostępna.

Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

W tym celu od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa – ogólnoświatowej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 września 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce