Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy18 sierpnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej w 2020 r., wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell i komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič wydali oświadczenie, oddając hołd pracownikom organizacji humanitarnych, których...

64 mln euro dla Afryki Południowej

Przed zbliżającym się Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej oddajemy hołd wszystkim pracownikom organizacji humanitarnych, którzy przyczyniają się do ratowania życia i pomagają na całym świecie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji w czasach kryzysu.

Obecnie, w czasie pandemii koronawirusa, działają oni pomimo wszelkich przeszkód, aby zapewnić pomoc w tych jeszcze trudniejszych warunkach.

Oddajemy hołd ich odwadze i poświęceniu. Niestety od 2019 r. zginęło 125 pracowników organizacji humanitarnych, a 124 zostało uprowadzonych. Ratowanie życia innych ludzi nie może się odbywać kosztem utraty własnego życia.

Z tego względu należy bezwzględnie zapewnić przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, tak aby chronić pracowników pomocy humanitarnej i ludność cywilną. Wzywamy również wszystkie strony konfliktów na całym świecie do powstrzymania się od ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na szkoły i szpitale.

W związku z pandemią koronawirusa alarmująco rośnie zapotrzebowanie na pomoc humanitarną. Mając to na uwadze, Unia Europejska gotowa jest do dalszego wzmacniania i zwiększania inwestycji w pomoc humanitarną. W ciągu najbliższych siedmiu lat Komisja Europejska przeznaczy na pomoc humanitarną UE prawie 10 mld euro.

Jesteśmy dumni z podjętego przez Europę zobowiązania dotyczącego pomocy humanitarnej: nasza pomoc dociera do ludzi w ponad 80 krajach – od Libanu po region Sahelu, od Afganistanu po Wenezuelę.

Będziemy nadal wspierać osoby najbardziej potrzebujące, tak długo, jak będzie to konieczne.

Kontekst

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej upamiętnia rocznicę zamachu bombowego na placówkę ONZ w Bagdadzie (Irak) w 2003 r., w wyniku którego zginęło 22 pracowników pomocy humanitarnej.

Ze względu na pandemię koronawirusa liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej znacznie wzrosła. Ponadto ludność cywilna w strefach konfliktu jest często zabijana lub raniona w wyniku ukierunkowanych lub masowych ataków. Na początku 2019 r. około 70,8 mln osób zostało przymusowo wysiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Zmiana klimatu jeszcze bardziej pogarsza podatność ludzi na kryzysy humanitarne. Osiem najpoważniejszych kryzysów żywnościowych ma związek zarówno z konfliktami, jak i z wstrząsami klimatycznymi.

W 2019 r. z pomocy humanitarnej UE przeznaczono na działania w tym zakresie w ponad 80 krajach na całym świecie prawie 2 mld euro. Istotną część tych środków finansowych przeznaczono na wsparcie ludności znajdującej się na terytorium Syrii, która ucierpiała na skutek konfliktu, oraz uchodźców w państwach i regionach sąsiadujących z Syrią.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
18 sierpnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce