Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy25 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Świat otwarty dla wolontariuszy

Każdy w wieku od 18 do 30 lat, kto chciałby przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenie, poznać wyjątkowych ludzi może aplikować na Wolontariat Europejski - zachęcała 12 listopada 2012 r. podczas spotkania „Z Widokiem na Europę" Anna Sławczewa...

main.jpg


Wolontariat Europejski (EVS) to projekty aktywnie angażujące młodzież na zasadzie wolontariatu, dające im możliwość zdobycia umiejętności oraz wiedzy poprzez edukację pozaformalną - mówiła Anna Sławczewa. Wolontariat europejski wspiera zarówno wolontariuszy jak i organizacje i instytucje non-profit. Z jednej strony umożliwia wysyłanie młodych ludzi indywidualnie lub grupowo do pomocy przy różnego rodzaju projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych, itp.), z drugiej strony ułatwia goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w polskich organizacjach i instytucjach non-profit.

Decydując się na wyjazd możemy wybierać projekty realizowane w krajach należących do programu. Są to wszystkie kraje należące do UE, a także kraje partnerskie programu (Turcja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia), inne kraje sąsiadujące z UE (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina), jak również "Inne Kraje Partnerskie na świecie" np. Ameryka Łacińska, Karaiby, Azja, Oceania. Ważne jest, aby jeden z dwóch krajów (goszczący lub wysyłający) był z Unii Europejskiej.Uczestnictwo w Wolontariacie Europejskim jest świetną szansą na wykształcenie nowych umiejętności i rozwinięcie już posiadanych, najważniejsze jednak jest znalezienie balansu między pracą, a uczeniem się - podkreślała Anna Sławczewa. Główne korzyści z Wolontariatu Europejskiego to nie tylko poznawanie nowej kultury, ale przede wszystkim nauka komunikowania się w języku obcym, pracy w grupie, samodzielności i wielu innych kompetencji miękkich, które przydatne są w budowaniu przyszłej profesjonalnej kariery.

Wolontariat Europejski jest częścią programu "Młodzież w działaniu" Unii Europejskiej (Akcja 2). EVS wspiera międzynarodową woluntarystyczną pracę wśród młodych ludzi z całej Europy. Jego celem jest między innymi rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między ludźmi i obywatelstwa europejskiego. Wolontariat Europejski jest jednym ze sposobów wspierania przez Unię Europejską projektów kulturalnych, socjalnych i ekologicznych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
25 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce