Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy4 października 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Stop mowie nienawiści

4 października 2018 r. w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się debata „Hejt w języku mówionym i pisanym”, której istotą były rozważania dotyczące mowy nienawiści występującej w języku polskim oraz w sferze społeczno-prawnej. Wydarzenie...

Stop mowie nienawiści
Debatujący skupili się zarówno na dookreśleniu pojęć "hejtu" oraz "mowy nienawiści" oraz na sposobach walki z tymi zjawiskami, które są coraz bardziej widoczne nie tylko w Internecie, ale także w debacie publicznej.

Wzięli w niej udział: Jarosław Jagura, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Jakub Kurek, nauczyciel języka polskiego i informatyki w słupskich szkołach, Krzysztof Nalepa z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Dyskusję moderowała dr Anna Babicka-Wirkus, wykładowczyni Akademii Pomorskiej.

Publiczność, czyli młodzież szkół średnich, studentów, pedagogów, pracowników samorządowych oraz mieszkańców Słupska powitała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, zastępczyni prezydenta Słupska.

Eksperci przedstawili nie tylko definicje, ale także działania, które podejmą ich organizacje na rzecz zmniejszenia negatywnych skutków zjawiska mowy nienawiści. Anna Tatar przybliżyła inicjatywę


Brunatna Księga, która stanowi dokumentację monitoringu przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski od 1996 roku. Krzysztof Nalepa reprezentujący Komisję Europejską w Polsce przedstawił działania zainicjowane przez Unię Europejską w zakresie przeciwdziałania mowy nienawiści. Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci w Komisji Europejskiej, Věra Jourová zainicjowała współpracę instytucji europejskich z gigantami branży internetowej jak Google, Facebook czy Twitter w celu zmniejszenia publikacji nienawistnych treści w Internecie poprzez możliwość ich efektywnego zgłaszania przez użytkowników oraz usuwania. Debatujący rozważali czy ograniczanie hejtu i mowy nienawiści nie jest jednocześnie ograniczaniem wolności słowa. Poruszono także aspekty związane z przeciwdziałaniem „hejtu” w placówkach edukacyjnych także na poziomie podstawowych. Eksperci zaproszeni do dyskusji przybliżyli także sposoby regulacji prawnych tego zjawiska zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej oraz udzielili wskazówek, gdzie osoby czujące się pokrzywdzone mogą szukać wsparcia. Ważną konkluzją wynikającą ze słupskiej debaty jest konieczność zmiany biernej postawy, a często cichego przyzwolenia reprezentowanego przez dużą cześć społeczeństwa.


Rekomendowano wdrożenie systemowych rozwiązań wprowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej do systemu kształcenia na każdym poziomie.

W celu szerzenia świadomości na temat „hejtu” oraz mowy nienawiści władze Słupska, wspólnie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, zainicjowaływ 2016 roku kampanię społeczną pt. „Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści” tworzona przez koalicję instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, chcących reagować na mowę nienawiści obecne w świecie realnym i wirtualnym. Do koalicji należą także Miasto Ustka, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Koło Naukowe Psychologiczno - Socjologiczne "Kilka słów o człowieku...” przy I LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Działania partnerów kampanii zmierzają do szerzenia świadomości oraz zmiany postaw społecznych wobec zjawiska mowy i przestępstw z nienawiści.

Słupskiej debacie towarzyszyło także otwarcie wystawy edukacyjnej „Superbohaterki”, przedstawiającej portrety dziesięciu słupszczanek, które z racji wykonywanych przez siebie zawodów doświadczają stygmatyzacji zarówno w wymiarze zawodowym, jak i prywatnym oraz często są obiektem „hejtownia”, wyśmiewania czy negowania ich kompetencji. Zdjęcia zostały wykonane przez Michała Giedrojcia - słupszczanina, artystę fotografa. Jak mówił podczas wernisażu inicjator wystawy, Rafał Jeka z Urzędu Miejskiego w Słupsku, „większość z nas spotkało się z nierównym traktowaniem kobiet w miejscach pracy i środowiskach, w których bywamy. Niektóre nasze znajome, przyjaciółki, żony, matki, siostry stały się obiektem drwin i wystawiano je na pośmiewisko w związku z wykonywanym zawodem lub „męskim” hobby, któremu się poświęcają w wolnych chwilach. Superbohaterki ze Słupska i Ustki postanowiły pomóc kobietom w staraniach o równość płci i pokazać facetom, że też potrafią „nosić spodnie”, że doskonale realizują się w świecie „męskich” zawodów i pasji”. Wystawę będzie można obejrzeć na placu przy ratuszu miejskim w Słupsku od strony ul. Deotymy do 5 listopada 2018 roku.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
4 października 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce