Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 lipca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Społeczna kontrola sieci

- Odporne i krytyczne społeczeństwo jest tym, czego potrzebujemy do walki z dezinformacją – ocenia wiceprzewodnicząca Věra Jourová. Komisja Europejska przeznaczyła 9 milionów euro na utworzenie krajowych centrów kontroli faktów. Będą one analizować...

Społeczna kontrola sieci

KE, zgodnie z ostatnim wspólnym komunikatem, ogłosiła zaproszenie do składania wniosków na łączną kwotę 9 mln euro w celu dalszego wsparcia fact-checkerów i badaczy, aby wzmocnić działania przeciwko dezinformacji. Rozszerzy to zasięg Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych poprzez utworzenie krajowych centrów kontroli faktów. Centra te będą analizować kampanie dezinformacyjne i ich wpływ na społeczeństwo, promować umiejętność korzystania z mediów i monitorować politykę platform internetowych.

Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: - Odporne i krytyczne społeczeństwo jest tym, czego potrzebujemy do walki z dezinformacją. Jest to ważny aspekt naszej strategii i do tego musimy wspierać wolne i niezależne media, sprawdzanie faktów i badaczy. Zrobimy to, wzmacniając Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych, wspierając rozwój krajowych ośrodków badań mediów cyfrowych, co poprawi naszą zdolność do zrozumienia rozprzestrzeniania się dezinformacji w Internecie.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, dodał: - Z zadowoleniem przyjmuję zaproszenie do ustanowienia krajowych centrów kontroli faktów w celu wspierania i rozszerzania pracy Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych. Fałszywe i wprowadzające w błąd informacje przenoszą różne niuanse krajowe w poszczególnych państwach członkowskich. Właśnie dlatego fundusze UE muszą pomóc w walce z fałszywymi informacjami nie tylko na poziomie UE, ale także na poziomie krajowym.

Obserwatorium rozpoczęło działalność 1 czerwca 2020 r. i wspiera tworzenie i rozwój multidyscyplinarnej społeczności złożonej z fact-checkerów, badaczy akademickich i innych zainteresowanych stron posiadających wiedzę specjalistyczną w dziedzinie dezinformacji online. Dzięki temu, przyczynia się do głębszego zrozumienia istotnych aktorów i dynamiki dezinformacji, a także ich wpływu na społeczeństwo. Ta druga faza projektu jest finansowana z instrumentu „Łącząc Europę”. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 5 listopada 2020 r.

  • Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 lipca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce