Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Seniorzy pod szczególną ochroną

Dotychczasowe obserwacje pokazują, że najnowszy koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów powyżej 65 roku życia. Dlatego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało wytyczne dla państw członkowskich...

Seniorzy pod szczególną ochroną

Wynika to z uzgodnień wysokiego szczebla między wiceprzewodniczącą Dubravką Šuicą i komisarzami Stellą Kyriakides, Nicolasem Schmitem i Heleną Dalli oraz przedstawicielami dostawców usług społecznych na temat ich szczególnie trudnej sytuacji.

COVID-19 ma nieproporcjonalnie duży wpływ na pacjentów w wieku 65 lat i powyżej, zwłaszcza na osoby ze chorobami współistniejącymi oraz osoby niepełnosprawne. W wielu państwach członkowskich UE zgony związane z COVID-19 w zakładach opieki długoterminowej stanowią 30–60 proc. wszystkich zgonów związanych z koronawirusem. Wymaga to uwagi nie tylko na zdrowie i bezpieczeństwo tych wrażliwych grup, ale także personelu pracującego w zakładach opieki długoterminowej, którzy są szczególnie narażeni. Ich zdrowie i bezpieczeństwo są równie ważne nie tylko dla ich własnej ochrony, ale również w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa i poprawy ogólnej opieki.

W tym kontekście podejście do testowania i raportowania odgrywa kluczową rolę w ochronie dostawców i użytkowników usług w ramach opieki długoterminowej.

Wskazówki można znaleźć tutaj. Są one zgodne z poprzednimi wytycznymi UE w sprawie zapobiegania zakażeniom, ich kontroli i gotowości na COVID-19 w placówkach opieki zdrowotnej oraz wskazówkami dotyczących bezpiecznego powrotu do pracy.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce