Sankcje w jednym punkcie - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 31 marca 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 3 min

Sankcje w jednym punkcie

Komisja Europejska uruchomiła nowy punkt kompleksowej obsługi zapewniający niezbędne wsparcie europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w zakresie przestrzegania sankcji.

Sankcje w jednym punkcie

Punkt informacyjny UE ds. sankcji będzie oferował kompleksowy zakres usług mających pomóc MŚP w przestrzeganiu sankcji UE na całym świecie, zmniejszając ryzyko ich nieprzestrzegania i związane z tym koszty. UE ma ponad 40 systemów sankcji na całym świecie.

Punkt informacyjny zapewni zindywidualizowane wsparcie unijnym MŚP przeprowadzającym kontrole należytej staranności w zakresie sankcji – bez ponoszenia kosztów przez przedsiębiorstwa. Punkt informacyjny będzie zarządzał specjalną stroną internetową zawierającą informacje związane z sankcjami, wytyczne dla poszczególnych krajów, wydarzenia, wskazówki, wyciągnięte wnioski i inne informacje.

Punkt informacyjny ma objąć wszystkie środki ograniczające ONZ i UE, zapewniając MŚP informacje niezbędne do tego, by z zaufaniem radzić sobie z wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem sankcji. Może to pomóc europejskim podmiotom gospodarczym w uniknięciu utraty uzasadnionych możliwości biznesowych z powodu niepewności co do ich legalności.

Chociaż istnieją przypadki, w których większe podmioty mogą skorzystać ze wsparcia, punkt informacyjny koncentruje się na MŚP, ponieważ zazwyczaj dysponują one mniejszymi zasobami w zakresie zgodności z przepisami niż duże przedsiębiorstwa.

Punkt informacyjny będzie współpracował z partnerami, w tym z organami publicznymi, zainteresowanymi stronami wspierającymi przedsiębiorstwa, instytucjami finansowymi oraz międzynarodowymi organizacjami ds. sankcji i zgodności. Dzięki tym partnerstwom Helpdesk będzie uczestniczyć we wspólnych działaniach informacyjnych i podnoszących świadomość, organizować wydarzenia i uczestniczyć w nich oraz organizować sesje szkoleniowe.

Maria Luís Albuquerque

UE posiada ponad 40 systemów sankcji na całym świecie, aby zapobiegać konfliktom lub reagować na obecne lub pojawiające się kryzysy. Coraz częstsze stosowanie sankcji może sprawić, że działalność naszych MŚP stanie się bardziej złożona. Dlatego uruchamiamy punkt informacyjny UE ds. sankcji. Dzięki swoim zasobom, wydarzeniom, a zwłaszcza usługom wsparcia zgodności, ten punkt kompleksowej obsługi pomoże MŚP zrozumieć, w jaki sposób stosować się do sankcji, i pomoże tym MŚP, którym trudno jest zachować należytą staranność w sposób niezależny. Na to zasługują nasze MŚP – są one siłą napędową gospodarki UE, a Komisja zawsze zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wspierać ich istotną pracę. Maria Luís Albuquerque, komisarz do spraw usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji

Kontekst

Unijne środki ograniczające (sankcje) są podstawowym narzędziem wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE. UE posiada obecnie ponad 40 systemów sankcji na całym świecie obejmujących szeroki zakres środków ograniczających, od ukierunkowanych środków indywidualnych (np. zamrożenie aktywów) po bardziej kompleksowe podejścia sektorowe (dotyczące finansowania, handlu, energii itp.). Wraz z rosnącymi napięciami na świecie unijne środki ograniczające rozszerzają się w szybszym tempie.

Złożoność ta może wywoływać niechęć do podejmowania ryzyka, co w niektórych przypadkach może prowadzić do praktyk ograniczania ryzyka. W rezultacie potrzeby w zakresie zgodności rosną. Punkt informacyjny UE ds. sankcji ma na celu tworzenie praktyk w zakresie przestrzegania przepisów przy jednoczesnym zwalczaniu nadmiernej zgodności, budowanie zaufania partnerów finansowych i biznesowych oraz zmniejszenie kosztów przestrzegania przepisów.

Aby uzyskać więcej informacji

 

 

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 marca 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce