Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 czerwca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Rzeszowski Dialog Obywatelski

W środę 31 maja Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była gospodarzem Dialogu Obywatelskiego z Markiem Lemaîtrem – Dyrektorem Generalnym ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej. Rozmowy z Luksemburczykiem dotyczyły...

170601_rzeszow_main.jpg


Podczas spotkania Lemaître podkreślał, że mikrofony należą nie tylko do niego, ale przede wszystkim do ponad 200 słuchaczy, których zachęcał do udziału w dyskusji i zadawania pytań. Jego zdaniem formuła Dialogu Obywatelskiego to doskonały punkt wyjściowy do dyskusji na stanem UE oraz jej przyszłego kształtu.

Wśród tematów poruszanych podczas dialogu znalazły się m.in. przyszłość współpracy Unii Europejskiej i Ukrainy, perspektywy gospodarcze czy rozwój strefa euro. Lemaître, pytany o scenariusze dla UE przedstawione w marcu przez Przewodniczącego KE Jean Clauda Juckera, odpowiedział: - Na pytanie, jakie wartości będą podstawą UE w przyszłości powiem: jesteśmy tu po to by o tym rozmawiać. Decyzja należy do krajów Unii, a jakiekolwiek decyzje w sprawie przyszłości Europy zapadną, będą zgodne z zasadami demokracji i poszanowaniem fundamentalnych praw. Jeśli chodzi o wartości, to nie trzeba się obawiać, że któreś nie zostaną wzięte pod uwagę – chrześcijańskie czy inne.Pytany o kwestię przyjęcia przez Polskę wspólnotowej waluty – euro – Marc Lemaître zaznaczył, że Bruksela nie może niczego narzucić żadnemu krajowi członkowskiemu, zatem to Polacy muszą podjąć samodzielnie decyzję w tej sprawie. Jednym z wątków spotkania była także perspektywa Brexitu. Dyrektor zaznaczył, że jeśli dwie strony (UE i Wielka Brytania) nie utrzymają bliskich relacji to koszty "rozstania" będą bardzo wysokie – głównie dla Wielkiej Brytanii, ale także dla wspólnoty.

Wiele emocji wzbudzały pytania dotyczące kryzysu migracyjnego: - Kryzys dotyczący polityki azylowej to bardzo delikatna sprawa. (…) Trudności, jakie możemy napotkać to skala napływu ludzi trafiających do UE z różnych powodów. Jest jeszcze kwestia migracji zarobkowej i bezpieczeństwa. Wśród tych ludzi znajdują się tysiące uciekających przed wojną. Musimy udzielać azylu, a solidarność Niemiec powinna być tu przykładem – mówił Marc Lemaître.

Nagranie Dialogu Obywatelskiego w Rzeszowie znajduje się TUTAJ.

- Tego typu spotkania są doskonałą okazją do posłuchania i zadania pytań na różne tematy dotyczące Unii Europejskiej i najważniejszych bieżących spraw związanych z integracją europejską. Mają one otwartą formułę i udział w nich może wziąć każdy Europejczyk – ocenia Dominik Łazarz, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.Dotychczas wśród tematów omawianych w trakcie Dialogów odbywających się w Polsce, znalazły się m.in. negocjacje transatlantyckich umów o wolnym handlu (TTIP, CETA), zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa żywności, zdrowia publicznego i inwestycji w infrastrukturę służby zdrowia wspieranych przez środki z Planu Inwestycyjnego.

- Obecnie WSIiZ jest ważnym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe - Direct Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej. Tak, więc nasza Uczelnia jest naturalnym miejscem na „Dialog Obywatelski” w Polsce – dodaje Katarzyna S. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct Rzeszów oraz moderator rzeszowskiego Dailogu.

DODATKOWE INFORMACJE

Dialogi Obywatelskie odbywają się w 2012 roku - w Polsce będzie to kolejne takie wydarzenie. W 2015 roku wiele emocji wzbudziła debata o TTIP, podczas której Komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström odpowiadała na pytania i wątpliwości dotyczące tego porozumienia. Spotkanie zgromadziło zarówno zwolenników jak i przeciwników Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, a wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. W kwietniu 2017 r. komisarz Malmström ponownie odwiedziła Warszawę - tym razem w uczelni Vistula dyskutowała o różnych aspektach umowy gospodarczej UE-Kanada (CETA).

Również komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis był w Polsce jako gość Dialogu Obytelskiego - w paździeniku 2016 r. rozmawiał z publicznością w Bibliotece UW na temat transgranicznej polityki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywności. 29 maja komisarz ponownie spotkał się z polską publiczności – w Toruniu.

Nagrania Dialogów Obywatelskich można znaleźć tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 czerwca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce