Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 czerwca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Razem na rzecz niskich rachunków za energię

Po raz pierwszy w Polsce grupa miast progresywnych wspólnie zorganizowała wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Mają wspólny cel – chcą, by ich mieszkańcom i mieszkankom żyło się bardziej komfortowo, wygodnie, ale także...

Razem na rzecz niskich rachunków za energię

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii odbywał się w dniach 4-9 czerwca pod hasłem Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Do wspólnej akcji przyłączyły się władze takich miast jak Dąbrowa Górnicza, Gorlice, Mielno, Ostrów Wielkopolski, Słupsk, Starachowice i Wadowice.
W zorganizowanych przez miasta wydarzeniach udział wzięło ponad 1000 osób. „Wspólne wydarzenia skierowaliśmy głównie do osób młodych. Właśnie w nich widzimy ogromny potencjał we wprowadzaniu zmiany. Młodzież doskonale zdaje sobie sprawę, że rozwój miast musi być połączony z mądrym korzystaniem z energii, a tradycyjne rozwiązania są mało efektywne i szkodliwe dla środowiska” - mówiła koordynatorka wydarzeń Marta Makuch z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.
Wymienione miasta w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii zorganizowały m.in. warsztaty dla uczniów/ennic, festyny dla rodzin, a nawet debaty z udziałem młodzieży. W Gorlicach uczniowie Miejskich Zespołów Szkół utworzyli „żywą”, ekologiczną żarówkę. „W Słupsku dużą popularnością cieszą się klasy o profilu energetycznym. Właśnie dlatego z udziałem uczniów tych klas zorganizowaliśmy debatę, by usłyszeć ich opinię na temat politykienergetycznej prowadzonej w naszym mieście i kraju. Ich wiedza jest imponująca, a pomysłowość nieograniczona, dlatego takie debaty są dla nas – Ratusza – doskonała okazją do zbierania pomysłów, które mogą nasze miasto zrobić jeszcze przyjaźniejszym dla mieszkańców/nek”- mówiła Beata Maciejewska pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju.

Wśród prowadzonych działań nie brakowało również oferty dla dorosłych tj. porady jak zmniejszyć koszty energii w swoim gospodarstwie domowym. Większość miast rozdawała swoim mieszkańcom żarówki LEDowe, jako zachęta do zrezygnowania z tradycyjnego oświetlenia. Dodatkowo wszystkie miasta prowadziły kampanię informacyjno-promocyjna w internecie umieszczając, memy, ulotki i plakaty na temat zrównoważonej energii, uświadamiające mieszkańców jakie mogą być korzyści ze zmiany nawyków.


Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w Polsce jest w sumie około 250 milionów punktów świetlnych, czyli około 6,5 punktu świetlnego na jednego mieszkańca.
Wymiany oświetlenia na LED w każdym z miast (przyjmując, że w jednym punkcie świetlnym oszczędzamy średnio 50 złotych rocznie), mogłaby przynieść milionowe oszczędności. Dlatego miasta progresywne, poza jednorazowymi akcjami, prowadzą długofalowe procesy związane ze zrównoważoną polityką energetyczną tj. powołanie energetyka miejskiego lub zespołu ds. zrównoważonej energii, których zadaniem jest tworzenie spójnej polityki energetycznej, analiza zużycia energii, edukacja, wdrażanie efektywnych ekonomicznie i ekologicznie działań, które obniżają rachunki za energię oraz zwiększanie zasobów własnej energii odnawialnej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 czerwca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce