Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy3 kwietnia 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Rady Młodzieżowe po europejsku

Ponad 200 młodych gości z całej Polski, 15 warsztatów i trzy panele dyskusyjne – tak przebiegał pierwszy Europejski Kongres Rad Młodzieżowych zorganizowany w Słupsku. Projekt, realizowany przez członków sieci ekspertów Team Europe, nawiązywał do...

Rady Młodzieżowe po europejsku
W dniach 27-29 marca 2019 r. w Słupsku odbywał się Europejski Kongres Rad Młodzieżowych, w którym wzięło udział 205 osób reprezentujących 71 rad młodzieżowych działających na poziomie gminy, powiatu, czy województwa z całej Polski. Było to największe wydarzenie skierowane do rad młodzieżowych działających na terenie naszego kraju.

W ramach Kongresu został zorganizowany blok 15 warsztatów. Każdy z uczestników mógł wybrać dwa szkolenia m.in. w zakresie wystąpień publicznych, komunikacji z mediami, umiejętności wyszukiwania wiarygodnych informacji w internecie, cyberbezpieczeństwa, wykorzystania mediów społecznościowych do promocji wydarzenia, społecznych aspektów brexitu czy podstawowych informacji o Unii Europejskiej. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w szkoleniu na temat organizacji i promocji wydarzenia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Poza warsztatami uczestnicy Kongresu mieli możliwość udziału w sesjach plenarnych, podczas których dowiedzieli się o kampaniach informacyjnych instytucji Unii Europejskiej Tymrazemglosuje.eu oraz #EUandME, sieciach informacji europejskiej Komisji Europejskiej działających w Polsce, czy projekcie „Wojownicy klawiatury”.

W ramach organizowanego wydarzenia zostały zorganizowane także trzy panele dyskusyjne. Pierwszy panel zatytułowany „Dlaczego Unia Europejska jest ważna i potrzebna?” moderowany był przez Bartłomieja Balcerzyka – szefa Działu Komunikacji Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Panelistami byli:

 • Jan Truszczyński, Ambasador RP przy Unii Europejskiej (1996-2001), ekspert Team Europe Polska;
 • Paweł Bącal, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg";
 • Zuzanna Wojtkowska, laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".
„Wizja Europy oczami młodych. W jakim kierunku młodzi Europejczycy chcą i mogą zmienić Europę?” to tytuł drugiego panelu dyskusyjnego, tym razem moderowanego przez dr Olgę Napiontek, wice prezeskę Zarządu Fundacji Civis Polonus.

Uczestnicy:

 • Jakub Boratyński, kierownik działu cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej Komisji Europejskiej;
 • dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, ekspertka Team Europe Polska, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego;
 • Jan Pabisiak, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg";
 • Zuzanna Romanowska, laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".

Kongres został podsumowany panelem ambasadorów o potrzebie zaangażowania się młodych w przyszłość i tworzenie Unii Europejskiej.

 • Urszula Gacek - Ambasador RP przy Radzie Europy w Strasburgu (2011–2014) i Konsul Generalny RP w Nowym Jorku (2014–2016);
 • Janusz Reiter - Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec (1990-1995) oraz w Stanach Zjednoczonych (2005-2007);
 • Jan Truszczyński, Ambasador RP przy Unii Europejskiej (1996-2001);
 • Maria Wodzyńska-Walicka - Ambasador RP w Królestwie Niderlandów (1998-2002), Ambasador RP przy UNESCO w Paryżu (2004-2009).
Moderator: dr Rafał Kuligowski, ekspert Team Europe, pracownik Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Prezes Słupskiego Instytutu ds. Młodzieży

- Dzięki Kongresowi wielu aktywnych młodzieżowych radnych mogło wymienić swoje doświadczenia i zintegrować się we wspólnym celu – potrzebie aktywizacji Polaków do zaangażowania się w wybory do Parlamentu Europejskiego – powiedział Dawid Kacprzyk, radny Rady Miasta Stołecznego Warszawy i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta st. Warszawy.

Kongres był pierwszym etapem projektu. W kolejnym młodzieżowi radni będą mieli za zadanie wykorzystać zdobyte umiejętności i wiedzę przy organizacji działania profrekwencyjnego związanego z wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyznaczonych na 26 maja 2019 roku. Wszystkie delegacje uczestniczące w Kongresie do 10 maja będą organizować w swoich regionach kampanie związane z majowymi wyborami.

O tych przedsięwzięciach będziemy informować na bieżąco:

Kontekst

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych powstał z inicjatywy ekspertów Team Europe Polska.
Celem organizowanego przedsięwzięcia jest zwiększenie wiedzy wśród uczestników o instytucjach Unii Europejskiej, wsparcie działań profrekwencyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 roku, a także promocja kampanii „Tym razem głosuję” oraz #EUandME.

Projekt składa się z dwóch części:

 • Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych w Słupsku, który odbył się w dniach 27 – 29 marca 2019 roku;
 • działań profrekwencyjnych organizowanych przez uczestników Kongresu w swoich miejscowościach (konkurs).

Realizatorem projektu jest Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Słupskim Instytutem ds. Młodzieży, Fundacją Civis Polonus, Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz siecią Team Europe.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
3 kwietnia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce