Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy4 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Przyszłość integracji europejskiej

Jaką drogą pójdzie Unia Europejska w najbliższych latach? Jaki model rozwoju wybiorą państwa członkowskie? We wtorek 4 kwietnia 2017 r. pod patronatem Przedstawicielstwa KE w Polsce odbyła się konferencja naukowa 60 lat Traktatów Rzymskich...

170407_60_years_of_treaties_main.jpg


W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób z różnych środowisk akademickich w Polsce, polityków i urzędników z Polski i instytucji UE oraz studentów.

Konferencję otworzyła prof. dr hab. Monika Całkiewicz, Prorektor ds. Studiów Prawniczych w ALK.

Prelegentami i panelistami konferencji byli:

  • Marek Prawda - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a w przeszłości m.in. Ambasador RP w Szwecji i w Republice Federalnej Niemiec oraz (2012-2016) szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE;
  • Marek Grela - b. szef Stałego Przedstawicielstwa przy UE (2002-2006), dyrektor ds. stosunków transatlantyckich w Sekretariacie Generalnym Rady UE i wysoki urzędnik w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, obecnie profesor w Uczelni Vistula.
  • Jan Truszczyński - w drugiej połowie lat 90. szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, następnie główny negocjator ws. akcesji Polski do UE; w latach 2010-2014 kierował Dyrekcją Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej; obecnie jest wykładowcą w Uczelni Vistula, współpracuje z Grupą Wsparcia Ukrainy w Komisji Europejskiej.
  • Jan Barcz - profesor w Akademii Leona Koźmińskiego m.in. Ambasador RP w Wiedniu (1995-1999) i dyrektor Departamentu UE w MSZ.


W ramach pierwszego referatu skupiono się na przedstawieniu stanu dyskusji nad przyszłością UE. Dr Marek Prawda ukazał dylematy z jakimi pojęcie integracji europejskiej obecnie jest konfrontowane (nawiązując do kryzysu finansowego czy migracyjnego UE). Z kolei Marek Grela w prezentacji „UE w dobie globalizacji" odniósł się do kwestii dotyczących zewnętrznych relacji UE, a zwłaszcza jej statusu międzynarodowego.Jan Truszczyński przedstawił stan i perspektywy rynku wewnętrznego UE, zaś Jan Barcz omówił wyzwania polityczne i gospodarcze z punktu widzenia ewentualnych zmian w systemie instytucjonalnym UE.

Dodatkowe informacje:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
4 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce