W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób z różnych środowisk akademickich w Polsce, polityków i urzędników z Polski i instytucji UE oraz studentów.
Konferencję otworzyła prof. dr hab. Monika Całkiewicz, Prorektor ds. Studiów Prawniczych w ALK.
Prelegentami i panelistami konferencji byli:
- Marek Prawda - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a w przeszłości m.in. Ambasador RP w Szwecji i w Republice Federalnej Niemiec oraz (2012-2016) szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE;
- Marek Grela - b. szef Stałego Przedstawicielstwa przy UE (2002-2006), dyrektor ds. stosunków transatlantyckich w Sekretariacie Generalnym Rady UE i wysoki urzędnik w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, obecnie profesor w Uczelni Vistula.
- Jan Truszczyński - w drugiej połowie lat 90. szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, następnie główny negocjator ws. akcesji Polski do UE; w latach 2010-2014 kierował Dyrekcją Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej; obecnie jest wykładowcą w Uczelni Vistula, współpracuje z Grupą Wsparcia Ukrainy w Komisji Europejskiej.
- Jan Barcz - profesor w Akademii Leona Koźmińskiego m.in. Ambasador RP w Wiedniu (1995-1999) i dyrektor Departamentu UE w MSZ.
W ramach pierwszego referatu skupiono się na przedstawieniu stanu dyskusji nad przyszłością UE. Dr Marek Prawda ukazał dylematy z jakimi pojęcie integracji europejskiej obecnie jest konfrontowane (nawiązując do kryzysu finansowego czy migracyjnego UE). Z kolei Marek Grela w prezentacji „UE w dobie globalizacji" odniósł się do kwestii dotyczących zewnętrznych relacji UE, a zwłaszcza jej statusu międzynarodowego.
Jan Truszczyński przedstawił stan i perspektywy rynku wewnętrznego UE, zaś Jan Barcz omówił wyzwania polityczne i gospodarcze z punktu widzenia ewentualnych zmian w systemie instytucjonalnym UE.
Dodatkowe informacje:
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 4 kwietnia 2017
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce