Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 grudnia 2023Przedstawicielstwo w Polsce

Przewodnicząca KE z nowym polskim premierem

Zastrzeżenia co do praworządności stanowczo zbyt długo nie pozwalały nam pomagać Polsce w modernizacji jej gospodarki i we wdrażaniu transformacji – powiedziała Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE z nowym polskim premierem

Oświadczenie prasowe przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen po spotkaniu z premierem Polski Donaldem Tuskiem

Panie Premierze! Drogi Donaldzie!

Z wielką przyjemnością witam Pana w progach budynku Berlaymont – ponownie jako premiera polskiego rządu. Czasy są trudne – a Pańskie osobiste zaangażowanie i doświadczenie w sprawach europejskich będą dla naszej europejskiej rodziny bezcenne. Przed nami ogrom pracy. Bardzo się cieszę, że będziemy ją wykonywać wspólnie.

Przede wszystkim ogromnie doceniam Pańskie zobowiązanie, aby najwyższym priorytetem Pańskiego rządu uczynić praworządność; Pańskie zaangażowanie, aby rozwiązać wszelkie kwestie, które w ostatnich latach budziły zastrzeżenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Komisji. Z zadowoleniem przyjmuję również Pańską inicjatywę, aby Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. To wspaniała wiadomość – nade wszystko dla obywateli Polski, ale również dla partnerów i obywateli europejskich.

Po drugie – oczywiście obojgu nam zależy na postępach w zakresie NextGenerationEU. Cieszę się, że wreszcie wpłynął do nas pierwszy wniosek o płatność. Musimy nadrobić stracony czas. Ze szczególną radością oczekuję naszej ścisłej współpracy nad wypełnieniem kamieni milowych w zakresie niezależności sądownictwa, co pozwoli nam wypłacić pierwsze środki. Będzie to wymagało ciężkiej pracy, ale biorąc pod uwagę działania, które już podjęliście i które planujecie, wierzę, że wszystkie te problemy uda się nam rozwiązać.

Zastrzeżenia co do praworządności stanowczo zbyt długo nie pozwalały nam pomagać Polsce w modernizacji jej gospodarki i we wdrażaniu dwojakiej – zielonej i cyfrowej – transformacji. Tymczasem mogę z radością podzielić się dobrą wiadomością co do polskiego planu REPowerEU. Komisja pracuje nad wypłaceniem Polsce do końca tego roku zaliczki w wysokości 5 mld euro. Środki te pomogą Polsce w modernizacji systemów energetycznych i w dekarbonizacji. Przeciwdziałanie zmianie klimatu jest bowiem dla nas wszystkich kwestią najważniejszą. Polska jest nam w tych wysiłkach potrzebna.

Na koniec serdecznie życzę Panu i Pańskiemu rządowi powodzenia. Może Pan być pewien, że Komisja jest z Wami.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/statement_23_6634

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 grudnia 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce