
Komisja Europejska proponuje szereg środków mających na celu zapewnienie, aby europejski sektor wina pozostał konkurencyjny, odporny i stanowił istotną siłę gospodarczą w nadchodzących dziesięcioleciach.
Wniosek Komisji wprowadza ukierunkowane środki mające pomóc sektorowi w zarządzaniu potencjałem produkcyjnym, dostosowaniu się do zmieniających się preferencji konsumentów i uwolnieniu nowych możliwości rynkowych. Środki te przyczynią się również do utrzymania żywotności wielu obszarów wiejskich zależnych od miejsc pracy w przemyśle winiarskim oraz do zachowania znaczenia społecznego unijnego sektora wina.
UE jest światowym liderem w produkcji i eksporcie wina. Poza ekonomicznym znaczeniem sektora i savoir-faire naszych producentów wina, winnice są częścią naszego krajobrazu i dziedzictwa kulturowego. Dlatego właśnie przedstawiam teraz ten pakiet środków, odpowiadając bezpośrednio na wnioski sektora i państw członkowskich. Jestem przekonany, że nasze propozycje pomogą ustabilizować rynek i umożliwią producentom wykorzystanie nowych możliwości i reagowanie na zmieniające się oczekiwania konsumentów. Wzywam państwa członkowskie i Parlament Europejski do podjęcia szybkich działań w celu ostatecznego przyjęcia i wdrożenia tych środków, aby przynieść ulgę sektorowi. Christophe Hansen, komisarz do spraw rolnictwa i żywności
Kluczowe zmiany w ramach polityki dotyczącej wina
- Zapobieganie nadwyżkom: Państwa członkowskie będą uprawnione do podejmowania działań, takich jak karczowanie (usuwanie niechcianych lub nadmiernych ilości winorośli) i zielone zbiory (usuwanie niedojrzałych winogron przed zbiorami), aby zapobiec nadwyżce produkcji, pomóc ustabilizować rynek i chronić producentów przed obciążeniem finansowym.
- Elastyczność sadzenia: Producenci uzyskają dodatkową elastyczność w zakresie systemu zezwoleń na ponowne nasadzenia. Pomoże im to w podjęciu decyzji inwestycyjnej w zmieniającym się kontekście. Państwa członkowskie będą również mogły lepiej dostosować zezwolenia na nasadzenia do swoich potrzeb krajowych i regionalnych.
- Wsparcie na rzecz klimatu: Sektor ten otrzyma większe wsparcie, aby stać się bardziej odpornym na zmianę klimatu. Państwa członkowskie mogą zwiększyć maksymalną unijną pomoc finansową do 80 proc. kwalifikowalnych kosztów inwestycji w inwestycje mające na celu łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej.
- Jasne zasady wprowadzania do obrotu: Wprowadzanie do obrotu innowacyjnych produktów będzie łatwiejsze dzięki jaśniejszym zasadom i wspólnym nazwom produktów w przypadku produktów winiarskich o niższej zawartości alkoholu na całym jednolitym rynku.
- Zharmonizowane etykietowanie: Podmioty gospodarcze odniosą korzyści z bardziej zharmonizowanego podejścia do etykietowania wina, co zmniejszy koszty i uprości handel transgraniczny w UE, a jednocześnie zapewni konsumentom łatwy dostęp do informacji.
- Zwiększona turystyka winiarska: Grupy producentów zarządzające winem chronionym oznaczeniami geograficznymi otrzymają pomoc na rozwój turystyki związanej z winem, co przyczyni się do pobudzenia rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
- Przedłużona promocja: Czas trwania finansowanych przez UE kampanii promocyjnych na rzecz konsolidacji rynku w państwach trzecich zostanie wydłużony z 3 do 5 lat, aby zapewnić lepszą promocję win europejskich.
Kontekst
Sektor wina w UE jest kamieniem węgielnym europejskiej tkanki kulturowej i gospodarczej. Sektor ten, stanowiący 60 proc. światowej produkcji wina i 60 proc. światowej wartości eksportowanego wina, odgrywa istotną rolę w gospodarkach wiejskich i jest ściśle związany z europejskimi tradycjami, gastronomią i turystyką. Chociaż unijna polityka w zakresie wina odniosła duży sukces w zakresie ochrony jakości i promowania win z UE, ciągłe zmiany demograficzne, zmieniające się wzorce konsumpcji, wyzwania klimatyczne i niepewność rynku obciążają ten sektor.
Aby sprostać tym wyzwaniom, utworzono grupę wysokiego szczebla ds. polityki w zakresie wina, która ma omawiać potrzeby sektora i proponować rozwiązania wraz z sektorem i państwami członkowskimi. Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w dniu 11 lutego 2025 r. komisarz Christophe Hansen ogłosił przyszły wniosek w sprawie wina, mający na celu przełożenie zaleceń grupy wysokiego szczebla na konkretne działania ustawodawcze. Dzisiejszy wniosek oznacza wypełnienie tego zobowiązania.
Po przyjęciu nowe ramy umożliwią szybkie działanie, zapewniając producentom więcej możliwości, a jednocześnie zabezpieczając przyszłość konkurencyjnego sektora wina w całej Unii.
Aby uzyskać więcej informacji
- Wniosek dotyczący zmiany rozporządzeń (UE) nr 1308/2013, (UE) 2021/2115 i (UE) nr 251/2014
- Wino - Komisja Europejska
- Komisja Europejska _ Portal danych rolno-spożywczych _ Rynki rolne _ Wino
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 31 marca 2025
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce