Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy20 października 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

#PomówmyOHandlu w Katowicach

O globalnej ekspansji polskich startupów i możliwościach, jakie mają one na międzynarodowym rynku, dyskutowano na Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, w ramach inicjatywy #PomówmyOHandlu. Podczas debaty stanowisko Komisji...

#PomówmyOHandlu w Katowicach


W dyskusji zatytułowanej "Globalna ekspansja - polskie startupy porzucają 'złotą klatkę' lokalnego rynku" #PomówmyOHandlu wzięli udział: Anna Hejka (Heyka Capital Markets Group), Przemysław Grzywa (YES for Europe), Bartosz Studniarski (Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Handlu) i Piotr Czekierda (KGHM Cuprum). Spotkanie poprowadził Artur Kurasiński (kurasinski.com) - mentor, inwestor, twórca MUSE i współtwórca konkursu dla najlepszych polskich startupów - Aulery.

Piotr Czekierda z KGHM Cuprum - spółki, która jest akceleratorem startupów o globalnym potencjale i współpracuje z wieloma instytutami naukowymi na świecie powiedział: - Mamy w Polsce ogromne tradycje związane z innowacjami i nasze rozwiązania są bardzo często konkurencyjne z tymi spotykanymi na świecie.Gdzie więc leży problem? Dlaczego nie jesteśmy tak widoczni jak inne kraje? Według Anny Hejki nie zawsze mamy odwagę do zrobienia następnego kroku i pokazania się światu: - Brakuje nam wiary w siebie i przedsiębiorczości, którą amerykanie wypijają z mlekiem matki.

Zdaniem uczestników dyskusji, na polskim rynku funkcjonuje dużo projektów i grantów oferującym wsparcie startupom w ich początkowym okresie rozwoju, ale jak mówi Anna Hejka: - Zdobywanie klientów na zagranicznych rynkach jest już innym zadaniem i do tego trzeba się bardzo dobrze przygotować – odpowiednio ustawić sprzedaż, marketing, a także zbadać i ocenić rynek.Bartosz Studniarski, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej, przypomniał o wielu negocjowanych obecnie umowach handlowych: - W tej chwili Unia Europejska negocjuje m.in. z Ghaną, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Japonią, krajami Ameryki Południowej, a także Australią, Nową Zelandią i Ukrainą. - To dobra wiadomość dla MŚP, stanowiących 93 procent wszystkich polskich firm: - To one przede wszystkim powinny mieć łatwiejszy dostęp do międzynarodowych rynków, ponieważ duże przedsiębiorstwa mają zwykle środki na badanie nowych kierunków eksportowych.

Przemysław Grzywa, prezes YES for Europe - Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców podkreślił, że przedsiębiorcom powinno zależeć na byciu aktywnym w tworzeniu międzynarodowego prawa handlowego: - Jako mała firma bardzo mnie interesuje, jakie będę miał z tego profity.

Tegoroczny Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach odbywał się w dniach 18-20 października pod hasłem „Uwolnić rynek”.

Więcej informacji u umowach handlowych na stronie: www.pomowmyohandlu.eu.

Strona internetowa Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw: www.ekmsp.eu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
20 października 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce