Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Pomoc UE dla świata

W 2019 roku Unia Europejska przeznaczyła na oficjalną pomoc rozwojową 75,2 mld euro w 2019 r. Unijna komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen powiedziała: „Jako największy na świecie dawca oficjalnej pomocy rozwojowej, UE ratuje...

161221_terrorists_financing.jpg

Oficjalna pomoc rozwojowa Unii Europejskiej i jej państw członkowskich wyniosła 75,2 mld euro w 2019 r., stanowiąc 55,2% pomocy globalnej, według wstępnych danych opublikowanych dzisiaj przez Komitet Pomocy Rozwojowej OECD. Zbiorowa oficjalna pomoc rozwojowa UE stanowiła 0,46% dochodu narodowego brutto UE w 2019 r., nieco poniżej 0,47% w 2018 r., ale pozostaje znacznie powyżej średniej wynoszącej 0,21% dla członków DAC spoza UE.

Jutta Urpilainen, komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, powiedziała: „Jako największy na świecie dawca oficjalnej pomocy rozwojowej, UE ratuje życie, buduje silniejsze gospodarki i chroni planetę dla milionów ludzi na całym świecie. Obawiam się jednak, że nasz wspólny wysiłek w zakresie DNB jest na najniższym poziomie od 2016 r. Wzywam wszystkie państwa członkowskie i wszystkie podmioty działające na rzecz rozwoju do podwojenia wysiłków. Obecny kryzys związany z koronawirusem pokazuje, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i jak ważne jest wzmocnienie wsparcia dla naszych krajów partnerskich, jako Drużyna Europy.”

Oprócz oficjalnej pomocy rozwojowej, UE pomaga krajom partnerskim w jak najpełniejszym wykorzystaniu różnych źródeł finansowania, które mają wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju. UE znacząco przyczynia się do łączenia pomocy, inwestycji, handlu, mobilizacji zasobów krajowych i polityk mających na celu uwolnienie pełnego potencjału wszystkich przepływów finansowych. Poprzez Europejski Plan inwestycji zewnętrznych, UE jest na dobrej drodze do wykorzystania potencjału ponad 47 mld euro przeznaczonych na inwestycje na rzecz Afryki i naszego sąsiedztwa. W szczególności Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju odgrywa kluczową rolę w odblokowaniu dodatkowego finansowania dla krajów partnerskich. UE wspiera również kraje partnerskie w zakresie poprawy ściągalności podatków i wydatków publicznych.

Więcej informacji jest dostępnych w komunikacie prasowym oraz w arkuszu informacyjnym.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce