Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 października 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Pomoc rozwojowa doceniona

Europejczycy nadal zdecydowanie popierają unijną współpracę na rzecz rozwoju – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. 7 na 10 obywateli UE uważa, że wsparcie finansowe jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemu migracji. Równie duży odsetek...

Pomoc rozwojowa doceniona

Tegoroczne badanie Eurobarometru na temat unijnej współpracy na rzecz rozwoju pokazuje powszechną zgodę europejskich obywateli co do wagi współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju. Prawie 9 na 10 obywateli odpowiedziało, że współpraca na rzecz rozwoju ma duże znaczenie dla wspierania ludności krajów rozwijających się, co potwierdza tendencję obserwowaną w ostatnich latach. Współpraca na rzecz rozwoju jest tym samym jedną z najlepiej postrzeganych polityk UE.

Komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica powiedział: - Bardzo się cieszę widząc, że Europejczycy w bardzo zdecydowany sposób popierają nadal unijną współpracę na rzecz rozwoju i zgadzają się z kluczowymi kwestiami, nad którymi pracowałem w ubiegłych latach: wzmocnieniem partnerstw, np. z Afryką; pogłębieniem naszego zaangażowania w tworzenie miejsc pracy; oraz przyciągnięciem większej liczby inwestorów prywatnych. To dla Unii solidna podstawa do utrzymania jej wiodącej roli na świecie i stawienia czoła trudnym wyzwaniom.

Trzech na czterech Europejczyków zgadza się, że UE powinna wzmocnić swoje partnerstwo z Afryką i zwiększyć inwestycje finansowe na rzecz tworzenia miejsc pracy i zapewnienia zrównoważonego rozwoju na obu kontynentach. Ponadto obywatele europejscy popierają unijne wysiłki na rzecz promowania inwestycji prywatnych w zakresie współpracy na rzecz rozwoju: trzech na czterech Europejczyków uważa, że sektor prywatny powinien odgrywać większą rolę w rozwoju międzynarodowym.

Obywatele europejscy popierają działania na rzecz realizacji wspólnego światowego programu rozwoju zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju. Zapytani o najważniejsze wyzwania rozwojowe, obywatele wymieniali priorytetowe cele zrównoważonego rozwoju w następującej kolejności: edukacja, pokój i bezpieczeństwo, woda i warunki sanitarne, zdrowie, bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo, wzrost gospodarczy i zatrudnienie oraz prawa człowieka.

Ponad 7 na 10 obywateli UE uważa, że wsparcie finansowe jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemu nieuregulowanej migracji, a równie duży odsetek zgadza się, że udzielanie wsparcia finansowego krajom rozwijającym się pomaga zmniejszyć nierówności w tych krajach. Równie wielu Europejczyków sądzi, że udzielanie wsparcia finansowego krajom rozwijającym się stanowi skuteczny sposób wzmocnienia unijnych wpływów na świecie.

Dodatkowe informacje

Arkusze informacyjne dotyczące poszczególnych państw członkowskich UE w ich językach narodowych, infografiki we wszystkich językach UE oraz zestawienia wyników dla UE jako całości i oddzielnie dla młodzieży dostępne są tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 października 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce