Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 czerwca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Polska-Skandynawia: wspólne perspektywy

"Na Północ zwrot! Szanse i przeszkody we współpracy z państwami skandynawskimi" – to temat raportu przygotowanego na zlecenie Klubu Jagiellońskiego, który w środę 21 czerwca został zaprezentowany w Przedstawicielstwie KE w Polsce. Wśród uczestników...

170621_scandinavia_main.jpg


Spotkanie otworzył dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda, który podkreślił ogromne znaczenie współpracy nie tylko na poziomie Wschód-Zachód, ale także Północ-Południe. Marcin Kędzierski, Dyrektor Programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, który był moderatorem dyskusji, przedstawił wyzwania, jakie czekają Polskę i kraje skandynawskie w najbliższym czasie.Następnie dr Adam Balcer omówił swój raport "Na Północ zwrot! Szanse i przeszkody we współpracy z państwami skandynawskimi". - Polska powinna ustanowić strategiczne partnerstwo z krajami Rady Nordyckiej jako naturalnymi sojusznikami - to główna teza opracowania. Według Balcera obranie takiego kursu wynikałoby ze zmian zachodzących w Europie i na świecie: zacieśniania współpracy krajów strefy euro, rosnącego znaczenia Rosji, która może być zagrożeniem dla państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz konieczności dokonania przez Polskę "skoku modernizacyjnego".Balcer zauważył, że w ostatnim czasie Polska zintensyfikowała współpracę z krajami skandynawskimi, ale porównując to do współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej, relacja ta nadal wypada blado i pozostaje w cieniu. Tymczasem jest wiele powodów, aby nie zaniedbywać kierunku skandynawskiego – choćby współpraca w dziedzinie innowacyjności, w sektorze energetycznym czy administracji.

Kolejnym punktem programu był koreferat dr Olafa Osicy z Ośrodka Studiów Wschodnich dotyczący przedstawionego raportu. Osica podkreślał, że rozpatrując kwestie współpracy między Polską a Skandynawią należy odróżnić chęć politycznego zbliżania od "stawania się" krajami skandynawskimi. Zaznaczył, że trzeba pracować nad funkcjonalnością i zawartością merytoryczną wspólnie podejmowanych projektów, a nie tylko nad ich widocznością.

Spotkanie zakończyła dyskusja z udziałem ekspertów i zaproszonych gości.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 czerwca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce