Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 marca 2020Przedstawicielstwo w Polsce

Partnerstwo Wschodnie z unijnym wsparciem

W ramach globalnej reakcji na epidemię COVID-19, Komisja Europejska wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego i przeznacza 140 mln euro na zapewnienie najpilniejszych potrzeb w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Republice Mołdawii i Ukrainie...

Partnerstwo Wschodnie z unijnym wsparciem

Komisarz ds. Sąsiedztwa i Rozszerzenia, Olivér Várhelyi powiedział: - To bardzo trudne czasy nie tylko dla UE, lecz również dla naszych krajów partnerskich. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na ludzkie życie i źródła utrzymania. Odpowiadamy zarówno na najpilniejsze potrzeby systemów opieki zdrowotnej, jak i długoterminowe potrzeby najsłabszych grup społecznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią trzon gospodarki w tych sześciu krajach.

Reagowanie na bezpośrednie potrzeby

Na wniosek krajów partnerskich, KE odpowie na pilne potrzeby poprzez wspieranie dostaw wyrobów medycznych i sprzętu ochrony osobistej, takich jak respiratory, zestawy laboratoryjne, maski, gogle, fartuchy i kombinezony ochronne. Komisja Europejska współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i przeznacza 30 mln euro na zapewnienie, aby te niezbędne produkty zostały wspólnie zakupione i skutecznie przekazane systemom zdrowotnym sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego w najbliższych tygodniach. Ponadto środki te wesprą krajowe administracje w dziedzinie zdrowia w szkoleniach personelu medycznego i laboratoryjnego oraz w zakresie podejmowania działań uświadamiających dla ogółu społeczeństwa.

Komisja udostępniła również ponad 11,3 mln euro na małe dotacje dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Środki te już na bieżąco odpowiadają na najpilniejsze potrzeby w ramach regionalnego „mechanizmu szybkiego reagowania”, na przykład poprzez wspieranie lokalnych szkół w nauczaniu na odległość. Do lata, w ramach tego pakietu, Komisja uruchomi Program Solidarności Partnerstwa Wschodniego, który będzie skierowany do najbardziej dotkniętych grup ludności, poprzez wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności poprzez dotacje kaskadowe dla mniejszych, lokalnych organizacji.

Komunikat prasowy oraz zestawienie informacji dostępne są na stronie internetowej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce