To kolejne wydawnictwo powstałe z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce poruszające ważny społeczny problem. Komiks „Paneuropa vs COVID-19” stanowi kontynuację serii „Paneuropa” obejmującej wydany w 2019 r. komiks pt. „Paneuropa vs. Pandemonium” oraz wydany w 2020 r. komiks pt. „Paneuropa vs. Smog”.
Tematem komiksu „Paneuropa vs COVID-19” jest walka z jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie, czyli pandemią SARS-COV-2. Europejczyków zmagających się z konsekwencjami pandemii koronawirusa wspierają mistrz Twardowski, bogini Atena, Bazyliszek i alchemik Sędziwój, czyli bohaterowie Paneuropy, przeciwstawiający się siłom chcącym wykorzystać na swoją korzyść szerzenie się choroby. Do grupy dołącza Hieronimus, patron wiedzy i czempion wielojęzyczności, która ma kluczowe znaczenie dla pokonania sił zła. Centralnym wątkiem komiksu jest solidarność Europejczyków w obliczu pandemii, ofiarność personelu medycznego sprawującego opiekę nad chorymi oraz naukowców opracowujących szczepionkę. Wszystko to dzieje się z uwzględnieniem kulturowej i językowej złożoności Europy. W samej tylko UE mówi się 24 językami urzędowymi i ok. 60 językami regionalnymi i mniejszości.
Twórcami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz ilustratorzy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa. Miastami partnerskimi projektu „Paneuropa vs COVID-19 są Łódź, Katowice, Wrocław, Darłowo oraz uczelnie, w tym Uniwersytet Medyczny W Łodzi, którego obiekty, w tym te współfinansowane przez UE, znalazły się na dedykowanej Łodzi okładce. Autorem okładki łódzkiej jest łodzianin Przemysław Truściński. Jako partnerzy komiks wspierają również uczelnie śląskie: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz ich wspólne Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Obiekt został zbudowany dzięki współfinansowaniu z UE i zdobi okładkę katowicką. Kampus Grunwaldzki Uniwersytetu Wrocławskiego – partnera komiksu - znalazł się na okładce dedykowanej Wrocławiowi, a Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został przedstawiony na okładce darłowskiej. Budynki wzniesione na terenie kampusu, jak i zamek skorzystały ze wsparcia funduszy UE. Wśród partnerów komiksu są również Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.
O genezie projektu we wstępie komiksu pisze Witold Naturski, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:
Historia przedstawiona w komiksie jest fikcyjna, ale okoliczności i kłopoty, z jakimi musiała zmagać się Europa są oczywiście prawdziwe. Od początku 2020 r. Unia Europejska i cały świat zmagają się z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Wirus SARS CoV-2 wystawił Europę i jej społeczeństwa na ciężką próbę. Unia Europejska – tak jak Paneuropa – nie była bezczynna. Służby i instytucje europejskie podejmowały działania jeszcze przed pojawieniem się wirusa w Unii. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) rozpoczęło monitorowanie sytuacji pandemicznej już w grudniu 2019 r., tuż po odnotowaniu zakażeń wirusem SARS CoV-2 w Chinach.
Unia Europejska we współpracy państwami członkowskimi i za ich zgodą podjęła zakrojone na szeroką skalę działania służące przeciwdziałaniu skutkom pandemii w Europie. Już w styczniu 2020 r. uruchomiono unijny program finansowania badań nad COVID-19. Łączna wartość środków przeznaczonych na ten cel do marca 2020 r. wyniosła 660 mln EUR. Dzięki realizacji przedstawionej 17 czerwca 2020 r. unijnej strategii szczepień udało się doprowadzić do szybkiego opracowania szczepionek. Z końcem września 2021 r. ok. 73,4% obywateli Unii Europejskiej było już zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19. W trakcie trwania pandemii fundusze europejskie umożliwiały zakup sprzętu ochronnego i medycznego, a nowy budżet Unii Europejskiej w wysokości 1074,3 mld EUR, uzupełniony pakietem Next Generation EU w wysokości 750 mld przeznaczonym na odbudowę gospodarczą Europy po pandemii, będzie fundamentem rozwoju Europy do 2027 r. Wszystkie te działania są realizowane w wielojęzycznej i wielonarodowej Unii Europejskiej i dowodzą, że współpraca jest kluczowa w radzeniu sobie z zagrożeniami takimi jak pandemia COVID-19.
Solidarność pomaga bohaterom Paneuropy w ich zmaganiach – podobnie było w 2020 i 2021 r. w Europie. Dzięki solidarności przetrwaliśmy najgorsze. Teraz czas na odbudowę!
Do przeczytania komiksu zachęca dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:
To ciekawa, bardzo wciągająca historia o tym, jak fikcyjni superbohaterowie wspierani przez naukowców i medyków stawiają czoła złu, czyli pandemii która zaatakowała Europę i świat. Obok wielu pozytywnych bohaterów jest jedna zdecydowanie negatywna - Eris - która odpowiada za wiele nieszczęść w przeszłości, a teraz chce podzielić i osłabić Europę poprzez pandemię. To oczywiście literacka fikcja, ale mam nadzieję, że wszyscy czytelnicy, przede wszystkim młodzi ludzie, uruchomią wyobraźnie i docenią wagę problemów o których mowa w komiksie. Wszyscy możemy być pozytywnymi bohaterami i w obliczu zagrożenia zachować się odpowiedzialnie, chroniąc siebie i innych.
Oficjalna premiera komiksu wystąpi 2 października 2021 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Komiks będzie można otrzymać bezpłatnie, odwiedzając stoisko Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Komisja Europejska jest partnerem Festiwalu.
Festiwal odbywa się w łódzkiej Atlas Arenie (Al. Bp Bandurskiego 7) w sobotę 2 października 2021 w godzinach 9.00-20.00 oraz w niedzielę 3 października w godzinach 9.00-17.30
O AUTORACH
TOBIASZ PIĄTKOWSKI urodzony w roku 1979 Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat nagrody Koraka (Interkomix) dla najlepszego scena - rzysty (2003) oraz nagrody dla Najlepszego Polskiego Albumu Komiksowego MFKiG (2008). Nominowany do nagrody Orient-Man za scenariusze do komiksów Bradl, cz. 5 i Paneuropa vs. SMOG (2021). W roku 2019 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność komiksową dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Scenarzysta ponad dwudziestu albumów komiksowych („Bradl”, „Biegun”, „Pierwsza Brygada”), licznych komiksów prasowych (seria „48 stron”) i dziecięcych („Opowieści biblijne”). Pracuje jako projektant i art director.
WOJCIECH STEFANIEC urodzony w roku 1980 Grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych. Rysownik komiksowy. Absolwent Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor kilkunastu komiksów. Współpracował z wieloma najważniejszymi twórcami komiksów współczesnej sceny komiksowej w Polsce, m.in. Jerzym Szyłakiem, Dominikiem Szcześniakiem, Bartoszem Sztyborem, Danielem Gizickim, jak również z pisarzem Danielem Odiją. Uczestniczył w wielu wystawach poświęconych polskiemu komiksowi. Zdobywca wielku nagród za albumy „Szelki”, „NOIR”, „Wróć do mnie, jeszcze raz”, „Stolp” i „Rita”.
RAFAŁ SZŁAPA urodzony w roku 1976 Absolwent bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Jest twórcą grafik i ilustracji, storyboardów, plakatów, okładek książkowych. Przez wiele lat związany z rynkiem reklamowym. Od 2010 roku pracuje nad własnym cyklem o polskim superbohaterze, zatytułowanym „Bler”. Mieszka w Krakowie.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 30 września 2021
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce