Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 sierpnia 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Pamięć o pracownikach humanitarnych

UE jest światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. (…) Przestrzeganie prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej – piszą w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej wiceprzewodnicząca KE Federica Mogherini...

Pamięć o pracownikach humanitarnych

Rok 2019 ma szczególne znaczenie dla międzynarodowego prawa humanitarnego ze względu na przypadającą 70. rocznicę konwencji genewskich. W związku z rosnącym ryzykiem dla bezpieczeństwa pracowników organizacji humanitarnych Unia Europejska wyraża uznanie dla zaangażowania wszystkich tych, którzy narażają swoje życie, aby nieść pomoc humanitarną na całym świecie. Jednoznaczne poszanowanie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo i ochrona pracowników organizacji humanitarnych oraz ich nieograniczony dostęp do potrzebujących to dla Unii Europejskiej niezwykle ważne kwestie.

Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej w 2019 r. wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Federica Mogherini i komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides wydali oświadczenie:

Przypadki łamania międzynarodowego prawa humanitarnego w dalszym ciągu stanowią jeden z największych problemów utrudniających ochronę ludności cywilnej oraz pracowników organizacji humanitarnych i służb medycznych.

Przemoc wobec pracowników humanitarnych ma wpływ na ludność cywilną i uniemożliwia dostarczenie milionom ludzi ratującej życie pomocy. Ratowanie życia innych ludzi nie może grozić utratą własnego życia.

W 2018 r. około 400 pracowników organizacji humanitarnych padło ofiarą poważnych ataków. Pod tym względem był to drugi najgorszy rok w historii. Ponad jedna trzecia z nich została zamordowana, a jedna trzecia porwana. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest okazją do uhonorowania tych pełnych poświęcenia pracowników humanitarnych oraz do wsparcia ich ochrony i bezpieczeństwa.

Humanizm, niezależność, neutralność i bezstronność to zasady, na których zasadza się pomoc humanitarna. Powinny one chronić osoby udzielające pomocy i umożliwić im swobodne działanie.

UE i jej państwa członkowskie są światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. Wspieranie opartej na zasadach pomocy humanitarnej i przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej.

Kontekst

Ludność cywilna w strefach konfliktu jest często zabijana lub raniona w wyniku ukierunkowanych lub masowych ataków. Ponad 70 mln osób zostało przymusowo wysiedlonych na skutek konfliktów, przemocy i naruszania praw człowieka. Na pomoc humanitarną liczy przeszło 200 mln ludzi.

Przez rzecznictwo i działania polityczne, takie jak dialog, oświadczenia i inicjatywy oraz finansowanie na rzecz organizacji partnerskich w celu zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej, UE przyczynia się do ogólnoświatowego poszanowania i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

W 2017 r. UE przeznaczyła ponad 1,75 mld euro na operacje pomocy humanitarnej w ponad 80 krajach na całym świecie.

Dodatkowe informacje

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 sierpnia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce