Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Ograniczenia nie mogą naruszać zasad

- Wszelkie środki nadzwyczajne muszą być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne. Nie mogą trwać w nieskończoność – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. W związku z pandemią koronawirusa część krajów UE ograniczyła...

Ograniczenia nie mogą naruszać zasad

Oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat środków nadzwyczajnych podjętych przez państwa członkowskie

Unia Europejska opiera się na wartościach takich jak wolność, demokracja, praworządność i poszanowanie praw człowieka. Wartości te są wspólne dla nas wszystkich. Musimy ich przestrzegać i bronić, nawet w tych trudnych czasach.

W ostatnich tygodniach niektóre rządy państw członkowskich UE przedsięwzięły nadzwyczajne środki w celu rozwiązania kryzysu sanitarnego spowodowanego epidemią koronawirusa. Żyjemy w nadzwyczajnych czasach, a rządy - co do zasady - muszą dysponować narzędziami niezbędnymi do szybkiego i skutecznego działania w celu ochrony zdrowia obywateli.

Niezwykle ważne jest, aby środki nadzwyczajne nie były wprowadzane kosztem naszych podstawowych zasad i wartości, określonych w Traktatach. Demokracja nie może funkcjonować bez wolnych i niezależnych mediów. W tych niepewnych czasach poszanowanie wolności słowa i pewność prawa mają zasadnicze znaczenie. Obecnie, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby dziennikarze byli w stanie swobodnie i dokładnie wykonywać swoją pracę, jak również przeciwdziałać dezinformacji i zapewniać naszym obywatelom dostęp do kluczowych informacji.

Wszelkie środki nadzwyczajne muszą być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne. Nie mogą trwać w nieskończoność. Ponadto rządy muszą dopilnować, aby takie środki były poddawane regularnej kontroli.

Komisja Europejska będzie ściśle monitorować, w duchu współpracy, stosowanie środków nadzwyczajnych we wszystkich państwach członkowskich. Musimy wspólnie pracować nad opanowaniem tego kryzysu. Na tej drodze będziemy przestrzegać naszych europejskich wartości i praw człowieka. Tacy jesteśmy i o to walczymy.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce