Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 24 września 2021
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 2 min

Odwołanie prezesa UKE w Trybunale

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy sprawę przeciwko Polsce w związku z podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji. W 2020 r. zmiana prawa doprowadziła do wcześniejszego odwołania prezesa Urzędu...

Odwołanie prezesa UKE w Trybunale

Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem prawa UE gwarantującego niezależność krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

W trybie pilnym w maju 2020 r. Polska zmieniła niektóre przepisy polskiej ustawy Prawo telekomunikacyjne dotyczące powoływania i odwoływania Prezesa polskiego krajowego organu regulacyjnego – Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie tych samych przepisów zmieniających polski rząd przedwcześnie odwołał – ze skutkiem od maja 2020 r. – Prezesa polskiego organu regulacyjnego, którego kadencja powinna była trwać do września 2021 r. Zgodnie z przepisami UE warunki, które mogą prowadzić do wcześniejszego odwołania Prezesa krajowego organu regulacyjnego, muszą zostać określone przed rozpoczęciem kadencji. Jest to ważne zabezpieczenie gwarantujące niezależność krajowego organu regulacyjnego od nacisków politycznych.

Przebieg procedury

Niezależność krajowego organu regulacyjnego jest kluczową zasadą unijnych ram prawnych w zakresie telekomunikacji. Celem tej zasady jest zagwarantowanie, by organ mógł podejmować obiektywne decyzje i działać bezstronnie zarówno względem przedsiębiorstw podlegających regulacji, jak i w obliczu nacisków politycznych. Zasadę tę zagwarantowano na mocy obowiązującej wówczas dyrektywy ramowej, a ostatnio podkreślono jej wagę w kodeksie łączności elektronicznej.

Decyzja Komisji o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce została podjęta w wyniku wymiany opinii między Komisją a władzami polskimi. W lipcu 2020 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, a w lutym 2021 r., po otrzymaniu odpowiedzi od władz polskich, przesłała uzasadnioną opinię, na którą władze polskie również odpowiedziały. Wspomniana wymiana opinii nie rozwiązała kwestii, o której mowa. Komisja uznała wyjaśnienia przedstawione przez Polskę za niezadowalające i niezgodne z wymogami Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, które miały zostać wdrożone w wyniku zmian legislacyjnych z maja 2020 r. W związku z tym Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dodatkowe informacje

Informacje szczegółowe

Data publikacji
24 września 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce