Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

#Ode2Joy Challenge

"Oda do radości" w wersji hip-hopowej? Tak Dzień Europy, obchodzony tradycyjnie 9 maja, świętowało warszawskie Przedstawicielstwo KE w Polsce oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Do tancerzy spontanicznie przyłączali się przechodnie...

Dzień Europy 2018
WYZWANIE „ODY DO RADOŚCI”

Punktualnie o 12.30 na rogu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej w Warszawie, przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ponad 30 osób wykonało hip-hopowo-transową wersję „Ody do radości” – hymnu UE. Choreografię przygotowało Egurrola Dance Studio. Flash mob wzbudził radość, zaskoczenie i zainteresowanie przechodniów, którzy spontanicznie przyłączali się do zabawy.

Taneczny flash mob pod hasłem #Ode2Joy Challenge, odbył się w ramach Dnia Otwartego Komisji Europejskiej w Polsce i był odpowiedzią na wyzwanie Placido Domingo, tenora i


prezydenta Europa Nostra, który zaprosił wszystkich mieszkańców UE, aby 9 maja nagrali (w wersji audio lub wideo) „Odę do radości” Beethovena i Schillera w dowolnym stylu.

#Ode2Joy Challenge to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, którego celem było uwolnienie kreatywności i pozytywnego nastawienia do idei projektów europejskich oraz promowanie zjednoczonej Europy jako projektu opartego na wspólnych wartościach, historii i dziedzictwie kulturowym.

SMAKOWANIE DZIEDZICTWA KULUROWEGO I PODRÓŻ PO EUROPEJSKICH IKONACH ARCHITEKTURY

Aktywności zaproponowane w ramach Dnia Otwartego przez Komisję Europejską w Polsce z okazji obchodów Dnia Europy, nawiązywały do motywu przewodniego tegorocznych obchodów – dziedzictwa kulturowego.
Przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej w Warszawie, przygotowano punkty informacyjne, w których mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający w tym dniu stolicę, mogli dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy.

Warszawiacy chętnie odkrywali też tradycyjne smaki kojarzone z Polską, Hiszpanią i Francją, smakując świeże koktajle owocowo-warzywne przygotowywane na stoisku poświęconym dziedzictwu kulinarnemu. W koktajlu z polskimi smakami dominowały truskawki, wiśnie, jabłka i buraki. Koktajl hiszpański orzeźwiał połączeniem czerwonej papryki, ogórka, pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek i cytryny. We francuskim można było posmakować herbaty lawendowej, jagód masła orzechowego, limonki, miodu i soku z pomarańczy.


Dzięki fotobudce można było także wybrać się w podróż po ikonach europejskiej architektury i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie np. na tle Wieży Eiffela, Fontanny di Trevi, ateńskiego Partenonu, pomnika Atomium w Brukseli, kościoła Sagrada Familia w Barcelonie czy w środku Kompleksu Richelieu, w którym znajduje się Biblioteka Narodowa Francji.

MIASTECZKO EUROPEJSKIE W WARSZAWIE

Kolejną okazją do wspólnego świętowania obchodów Dnia Europy i europejskiego dziedzictwa kulturowego będzie Miasteczko Europejskie, które otworzy swoje podwoje 12 maja br. (sobota) na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce