Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy11 października 2021Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Nowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursu

Łodzianka Pola Włodarczyk została zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu „Zaprojektuj Europę od nowa - Nowy Europejski Bauhaus”. Był on adresowany do studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych. - Bardzo lubię Polską...

Nowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursu

Konkurs Przedstawicielstwa KE w Polsce stworzył możliwość zabrania głosu młodemu pokoleniu artystów w sprawie przyszłości Europy oraz pNowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursuotrzeb, oczekiwań i kierunków kształtowania jej wspólnej wizji.

Zadanie polegało na zaprojektowaniu plakatu na jeden z trzech tematów: Kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.

Laureatką konkursu i jednocześnie zwyciężczynią nagrody głównej w wysokości 8000 PLN została Pola Włodarczyk, która mieszka i studiuje w Łodzi w PWSFTviT.

- Pracę zrobiłam nawiązując do tematu „Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka”. Zastanawiałam się czym te wartości są, jak mają się one do rzeczywistości i czemu możemy mówić aktualnie o ich kryzysie. Pomyślałam o empatii jako o wartości, która zdecydowanie za rzadko pojawia się w debacie publicznej i którą można odnieść do każdego z trzech zaproponowanych tematów. To ona stała się punktem wyjścia do stworzenia plakatu. - mówi o swoim pomyśle i inspiracjach tegoroczna laureatka. - Bardzo lubię Polską Szkołę Plakatu i inspirują mnie zabiegi dla niej znane – prostota formy, metaforyczność, gra z odbiorcą. Jednoczenie miałam w głowie estetyczne założenia Bauhausu.

- Prawa człowieka, niestety mimo zapewnień, nie są nikomu dane raz na zawsze. Trzeba o nie stale zabiegać. Myślę, że w obecnej sytuacji, w której ich naruszenie jest codziennością, wartości demokratyczne musimy budoNowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursuwać na nowo. Do nas, obywateli, należy zadawanie pytań: jakim prawem? gdzie jest granica człowieczeństwa? Te pytania należy zadawać nie tylko sobie samemu, ale również bardzo głośno publicznie - dodaje Pola Włodarczyk.

Zwycięski plakat zobaczymy w przestrzeni miejskiej w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. W konkursie przyznano także wyróżnienia. Otrzymali je: Julia Skiepko i Mateusz Santus. Prace tych młodych artystów także pojawią się w listopadzie w przestrzeni miejskiej.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Joanna Mytkowska, Katarzyna Kasia, Joanna Rajkowska, Justyna Napiórkowska, Krzysztof Nalepa, Paweł Kastory i Marek Żołędziowski.

Zwycięskie prace oglądać można na stronie konkursu www.zaprojektujeurope.com oraz w listopadzie 2021 roku w przestrzeni miejskiej na nośnikach outdoor w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

Organizator: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Partnerzy: DDB, Group One, Polska Rada Biznesu

Nowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursu

Informacje szczegółowe

Data publikacji
11 października 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce