
Organizatorzy wzywają Komisję do „nałożenia na platformy cyfrowe obowiązku wypłacania minimalnego dochodu gwarantowanego osobom samozatrudnionym, które regularnie wykonują pracę na ich rzecz”. Organizatorzy argumentują, że środki takie pozwoliłyby na „ochronę i ustabilizowanie dochodów »zuberyzowanych« pracowników, a […] także rozwiązanie problemu niepewności zatrudnienia wśród nich”.
Na mocy Traktatów Unia Europejska może podejmować działania prawne w celu ułatwienia swoim obywatelom podejmowania i prowadzenia działalności na własny rachunek. W związku z tym Komisja uznała tę inicjatywę za prawnie dopuszczalną i podjęła decyzję o zarejestrowaniu jej. Na tym etapie Komisja nie analizowała przedmiotu inicjatywy, lecz tylko jej dopuszczalność prawną.
Rejestracja inicjatywy nastąpi w dniu 1 kwietnia 2019 r. Od tego momentu rozpocznie się roczny proces zbierania podpisów przez organizatorów. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze jeden milion osób z co najmniej siedmiu różnych państw członkowskich, Komisja przeanalizuje ją i podejmie działania w ciągu trzech miesięcy. Komisja będzie mogła podjąć decyzję o przyjęciu tego wniosku bądź jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.
Kontekst
Europejska inicjatywa obywatelska to instrument, który umożliwia obywatelom kształtowanie działań UE. Przewidziano ją w Traktacie z Lizbony, a wprowadzono w kwietniu 2012 r. rozporządzeniem w sprawie inicjatywy obywatelskiej, wdrażającym odnośne postanowienia Traktatu. W ramach orędzia przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera o stanie Unii w 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycje reform europejskiej inicjatywy obywatelskiej, aby jej forma była jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika. W grudniu 2018 r. Parlament Europejski i Rada uzgodniły reformę i zmienione przepisy zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r.
Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której jeden milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego w jednej z dziedzin, w których posiada ona takie uprawnienia.
Inicjatywa jest dopuszczalna pod pewnymi warunkami: proponowane działanie nie może wykraczać w sposób oczywisty poza obszary, w których Komisja jest uprawniona do proponowania aktów prawnych; inicjatywa nie może być oczywistym nadużyciem, nie może też być w oczywisty sposób niepoważna, dokuczliwa ani sprzeczna z wartościami Unii.
Dodatkowe informacje
- Pełny tekst proponowanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej (dostępny od 1 kwietnia 2019 r.)
- Inne europejskie inicjatywy obywatelskie, pod którymi zbiera się obecnie podpisy
- Strona internetowa poświęcona europejskiej inicjatywie obywatelskiej
- Rozporządzenie w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej
- Strona inicjatywy na Facebooku: New Rights Now
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 26 marzec 2019
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce